Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Orlové mají speciální technologii na vážení popelnic

  • Orlová,

Orlová je prvním městem v České republice, které začalo využívat speciální technologii vážení při svozu odpadu. Do budoucna už se nebude stávat, že by vozy jezdily pro poloprázdné popelnice.

Takto vypadá klasický svoz odpadu popelářským vozem. Ve společnosti Služby města Orlové ale přesně vědí, o jaký kontejner se jedná a kolik přesně váží. A to díky speciální technologii.

"Ta technologie je jak ekonomická, tak ekologická. Hlavní smysl je, abychom věděli kolik čeho a odkud svážíme, abychom nejezdili pro poloprázdné popelnice a lidé neplatili za odvoz poloprázdných popelnic,” řekla mluvčí společnosti SMO Eva Kijonková.

Společnost SMO se na vývoji rovněž podílela a je první v České republice, která tento systém zavádí. Společnost také vyvinula simulátor vyklápění, aby mohli  odborníci v oblasti IT nejdříve technologii zkoušet.

"Systém je v podstatě jednoduchý. Každá nádoba je opatřena čipem, ve kterém už je identifikace vlastníka nádoby, objemu nádoby a druhu odpadu, který svážíme. Jak proběhne vyklopení odpadu, tak v té době se dělá i samotné vážení. Nahoře máme antény, které v podstatě odešlou informace přes GPS,” vysvětlil manažer komunálních služeb Richard Kočí.

Speciální čipy jsou prozatím asi na šesti stech popelnicích. Do budoucna bude chtít společnost takto vybavit všechny kontejnery, kterých je ve městě zhruba pět tisíc.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy