Náklady na stavbu byly nemalé.
Jiří Michalík (ČSSD), starosta Orlové: "Vznikl areál za pomoci Evropských fondů s celkovými náklady přes 4 miliony 100 tisíc korun, kdy jsme na něj dostali z evropských fondů více jak 3 miliony 100 tisíc a pak ze Státního fondu životního prostředí přes 144 tisíc."
Ve výběru místa nového dvora hrála skutečnost nejen potřeba této lokality, ale také skutečnost, že zde lidé byli zvyklí shromažďovat odpady již dávno.
Jiří Michalík (ČSSD), starosta Orlové: "Já se domnívám, že otevřít druhý sběrný dvůr v Orlové, byl krok správným směrem, bohužel jsme k tomuto směru nakročovali strašně dlouho, protože to trvalo několik let. Místo bylo vybráno podle územního plánu i podle toho, že tam již mnoho let byly shromažďovány velkokapacitní kontejnery, kam lidé odpad ukládali."
Nový sběrný dvůr by měl pomoci řešit také jednu z nejdůležitějších místních otázek, kterou je ekologie.
Jiří Michalík (ČSSD), starosta Orlové : "Já se domnívám, že náš nový sběrný dvůr, který byl zprovozněn 15. března tohoto roku, je spíše přínosem pro občany Orlové-Lazů, Města a Poruby. Myslím si, že tím, že bude otevřen víceméně celoročně, pomůže městu i tím, že ubude černých skládek, protože to je hlavní cíl, protože spousta lidí, když nemá možnost, nebo možnost má, ale je vzdálená, odkládá cokoli kamkoli."
Přesné informace o provozu dvora zjistí lidé přímo na místě.
Richard Kočí, odpovědný vedoucí sběrného dvora: "Tady je možné odevzdat odpad, který se běžně vyskytuje v domácnostech. Druhy odpadu máme na informační tabuli přímo ve vjezdu do areálu. Otevřeno máme denně, máme ale rozlišenou otevírací dobu na letní a zimní provoz. První sběrný dvůr pak provozujeme na ulici Okružní."
V Orlové je tak dostatek míst, kam je možné dovézt odpad, který by jinak mohl škodit přírodě ve městě.