To, zda by v domě mohl vzácný ptáček sídlit určují podle metodiky Ministerstva ornitologové. Ti také určí, kolik párů rorýse by v místě mohlo žít. My jsme navštívili jeden z orlovských domů, kde mají obyvatelé platit 12 tisíc za dvanáct budek. To se jim vůbec nelíbí.
Emil Pivoda, obyvatel domu: „Jednoho dne jsme přišli domů a před domem bylo složených 12 budek. Řekli nám, že za ně máme platit 12 tisíc plus peníze za jejich instalaci. To se nám nelíbí. My jsme tady žádné budky nechtěli. Tak ať si je zaplatí ornitologové."
Daný dům patří Bytovému družstvu Orlovan. Jeho vedení ale odmítlo celou situaci jakkoli komentovat. Peníze za budky platilo třeba také město Orlová v rámci rekonstrukce svého objektu.
Radislav Hájek, vedoucí Odboru životního prostředí Orlová: „Podle zákona o ochraně přírody 114 z roku 92 jsou ohrožení živočichové, jako rorýs, zvýhodněni v řízeních týkajících se jejich životního prostředí. Pokud tedy při stavbách dojde například k opláštění, musí zde být proveden ornitologický průzkum. Krajský úřad pak může navrhnout určitá opatření, které musí investor stavby akceptovat."
Rorýs je nejen velmi vzácný pták, má ale také specifické požadavky pro svůj život.
Radislav Hájek, vedoucí Odboru životního prostředí Orlová: „Navrhují se opatření, které rorýsovi popřípadě umožní „nové bydlení". Likvidace jeho hnízdiště totiž mívá fatální následky."
Odborníků jsme se pak zeptali, jaká je vlastně užitečnost tohoto vzácného ptáčka.
Jan Hartl, ornitolog: „Je to velmi významný predátor co se týče létavého hmyzu, především much."