Martin Pastrňák, orlovský farář: "Toto místo slouží svému účelu již více jak 900 let. V roce 1170 zde přijel kníže z rodu Piastovců na lov, doprovázený svou manželkou. Tu podle pověsti vylekal vzlétající orel, který na ni upustil hostii, kterou nesl v zobáku. Žena z úleku porodila syna a kníže pak z vděku nechal na tomto místě postavit kapli, kolem které začala vznikat osada zvaná Orlová."
Dřevěnou kapli nahrazuje zděná stavba. Tu nechal postavit Vladislav, syn knížete Kaziměře, který se zde narodil. Jedna z pozdějších částí této stavby zde stojí dodnes.
Martin Pastrňák, orlovský farář: „Je to presbitář, místo, kde se slouží mše. Podle podkladů pochází z roku 1460. Presbitáři vévodí gotický oltář z roku 1480. Uprostřed jsou zobrazeny tři sochy, trpící Kristus, jeho matka Panna Marie a svatý Jan Křtitel."
Zmíněný obraz uprostřed oltáře již ovšem není původní. Originál je nyní v břevnovském klášteře.
Martin Pastrňák, orlovský farář: "Byli zde totiž povoláni také benediktýni, kteří zde správcovali. Tu dobu připomíná znak nad vchodem kostela."
V průběhu století pak kostel svou kapacitou přestal stačit počtu zdejších věřících. V roce 1903 byl zbourán a byl zde postaven kostel nový.
Kvůli důlním vlivům a nevhodným opravám z dob komunismu se kostel v roce 1990 začal opravovat znova. Nejprve bylo nutné zachovat statiku stavby.
Martin Pastrňák, orlovský farář: "Jsem zde letos pět let a jsem velmi rád, že se díky mnoha sponzorům, darů zdejších lidí i díky spolupráci s městem podařilo uvést kostel do stavu, v jakém je zatím dnes."
Nádhernou dominantu orlovského náměstí se tak snad podaří opravit celou. Zájemci si kostel mohou prohlédnout nejen při zdejších bohoslužbách. Zároveň slouží i jako místo, kde se konají koncerty klasické hudby. Nejnovější událostí bude zavěšení nových zvonů, na které přispěli i sami věřící.