První doložené zmínky ovšem pocházejí z roku 1447. Z té doby se zachoval pouze vzácný zvon, který je dodnes zavěšen ve věži kostela.
Marián Pospěcha, dolnlutyňský farář: „Je to jeden z nejstarších zvonů, který se v Těšínském Slezsku vůbec vyskytuje. Odlit byl pravděpodobně v Olomouci. Jeho zajímavostí je, že nebyl zabaven za žádné války. Visely tady vždy čtyři zvony, ty ostatní vždy za války zabavily vojska, tento jediný, který pochází ještě z dřevěného chrámu, jež tady stával před tímto zděným, zde zůstal dodnes."
Patron kostela, svatý Jam Křtitel, byl židovským prorokem a předchůdcem Ježíše. Sám Ježíš k němu kdysi přistoupil, aby se nechal omýt vodou z Jordánu. To ukazuje obraz na zdejším oltáři. Celá zdejší výzdoba pochází z doby baroka.
Marián Pospěcha, dolnlutyňský farář: „Celá výzdoba, lavice, varhany a další doplňky pocházejí z 18. století, kdy byl vystavěn tento zděný chrám."
Není mnoho chrámů v Česku, kde by své stopy zanechali Irové. U dolnolutyňského kostela najdeme sochu Svatého Patrika, patrona Irska. Ten je připomínkou toho, že téměř celou oblast tehdy vlastnil irský šlechtický rod Taafů. Ten své stopy zanechal i v nedaleké Karviné. Šlo o téměř celé 18. století. Nalákala vás návštěva Chrámu svatého Patrika? Závěrečnou pozvánku nechme na zdejším duchovním.
Marián Pospěcha, dolnlutyňský farář: „Nejpříhodnější doba je během bohoslužeb, které se zde konají přes týden ale zejména o nedělích. Jezdí zde ale také zájezdy a po předchozí domluvě s farářem, tedy se mnou, je možno kdykoli vejít."