Když začnete navštěvovat klub Capoeira Ginga Mundo v Orlové, budete v těch nejlepších rukou. Klub vede dlouholetý bojovník a mistr, oceněný i na mezinárodní scéně, Miroslav Veis. Klub spadá do celosvětové asociace pod vedením brazilského mistra, do kolébky tohoto sportu zajíždí pravidelně Miroslav Veis i jeho nejlepší žáci.
Mirolav Veis, mistr capoeiry: „Capoeira je brazilské bojové umění. V 17. století byli obyvatelé Afriky převezeni do Brazílie a zotročeni. Proto si vymysleli svůj účinný způsob boje. Vznikl i zákon, jímž byla capoeira na sto let zakázána. V dnešní době už tedy původní capoeiru neuvidíme. Přišel ale mistr, který pak tento sport ukázal tehdejšímu prezidentovi Brazílie, tomu se to zalíbilo a udělal z ní národní sport své země."
Tolik stručná historie. V Orlové existuje klub teprve jeden rok, už tak ale nabízí pestrý program. Mirolav Veis, mistr capoeiry: „Je tam program pro děti, kdy se capoeiru učí spíše formou hry. Učí se tam také historii a zvyky Brazílie a hodně se využívá portugalský jazyk. Dospělé už vyučuji coby profesionální capoeiristy. Ti nejlepší jezdí na stáže do zahraničí a do Brazílie."
Být profesionál ale není podmínkou. Jak říkají žáci orlovského klubu, důvody, proč si vybrali tento sport, jsou různé.
Anketa, capoeiristé: 1. „Já jsem slíbila synovi, který už tady chodí, že když bude mít ve škole samé jedničky, začnu chodit s ním. Je to dobrý sport, poznáte tu i nové přátele, navíc je to bojový sport ve spojení s hudbou, což jiné takové sporty nenabízejí." 2. „Určitě mi to dává hodně, fyzičku, učím se novým věcem, jazyk, zpěv, akrobacie."
A co by orlovští capoeiristi vzkázali těm, kdo by mezi ně chtěli přijít? Anketa, capoeiristé: „Pozval bych je, aby se přišli podívat k nám na trénink, aby sami zjistili, o čem capoeira vlastně je."
Klub začne v Orlové fungovat opět v září, své sídlo má v místním domě dětí, kde najdete i potřebné informace. Ty najdete také na webu www.gingamundo.eu.