Velkolepá výstava představuje loutky z původního divadla loutek v Doubravě, ze Slezského muzea v Opavě, z Galimortova divadla marionet v Bohumíně a některé vyrobily i orlovské děti. Čert Galimort z Bohumína byl i hlavním průvodcem vernisáže.
Na vernisáž přišla řada hostí, mezi nimiž nechybělo ani vedení města Orlová. A nechyběl ani skutečný pamětník. Pan Jaromír Káňa byl členem dávného známého souboru Svět loutek v Doubravě, z jehož kolekce pocházejí mnohé vystavené loutky. Pan Káňa tam působil v letech 1945-1975. Doubravské divadlo, jehož kořeny sahají až do dob tzv. první republiky, bylo ve své době pojmem.
Jaromír Káňa, loutkoherec: „To byla obrovská návštěvnost. To jsme hrávali v sobotu odpoledne a v neděli dopoledne i odpoledne a to divadlo bylo plné. Když jsme hrávali marionetama, tak to byla složitá práce, protože to vedení loutky mělo dva metry a my jsme tak stáli dva metry nad loutkou. Potom jsme začali přecházet na javajky, tedy loutky ovládané zespoda."
A jaké loutky se nejčastěji používají dnes? Na to nám odpověděl sám čert Galimort.
Čert Galimort, loutkoherec Tomáš Richter: „Nejčastěji se používají maňáskové, potom javajky, které tuším od 30. let ovládly veškeré naše loutkové divadla. No a teď se zase vrátily marionety, protože ty jsou asi nejkrásnější. Já jsem ostatně taky krásná marioneta, tak to můžete posoudit."
A Galimort dále prozradil, co vše musí loutkoherec, v jeho případě principál Galimortova divadla Tomáš Richter, ovládat.
Čert Galimort, loutkoherec Tomáš Richter: „To záleží, o jaký typ loutek jde. Ale pokud jde o marionety, je nejdůležitější naučit se s ní chodit. To znamená napřed stát, abych nelítal, nebo aby se mi naopak nekrčily kolena. No a potom, abych mohl chodit sem a tam. Další věc je také přesvědčit diváka, že vnímám a cítím."
Čerta jsme pak již nechali, aby se mohl věnovat dětem a jejich dotazům. Samotná výstava skutečně stojí za shlédnutí a potěší děti i dospělé. Loutky najdete v orlovském Domě kultury do 2. října.