Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Rychvaldu na Karvinsku upálili symbolicky Jana Husa

  • Rychvald,

Den upálení mistra Jana Husa si připomněli lidé z Rychvaldu na Karvinsku. Místní Církev československá husitská uspořádala tradiční vzpomínkovou akci, která vyvrcholila symbolickým upálením tohoto reformáta a kazatele.

V podvečer 5. července si obyvatelé města Rychvald už potřicáté připomněli oběť mistra Jana Husa. Lidé se sešli u kostela Církve československé husitské, aby se pak v průvodu za doprovodu bohumínské kapely vydali k místní hasičské zbrojnici.

Tady, už byla připravena symbolická hranice, která měla připomenout krutost osudu této významné osobnosti českých dějin. Ještě předtím ale v proslovu připomněla biskupka Jana Šilerová  jeho odkaz, zaměřila se na svědomí člověka,.

"Hus je chudák chlápek, každý si z něho vytahuje cokoliv se mu zachce, ale co je nám všem beze zbytku společné, to je ten vnitřní hlásek ve mě, ta norma, která mi jasně říká kam ano, kam už ne. Dá se taky říct, že svědomí je jakási poslední stopa božího  obrazu v člověku, jakž takže zřetelná, zatím," řekla biskupka Jana Šilerová.  

Po proslovu pak dobrovolní hasiči zapálili symbolickou hranici, na které byla připevněna papírová podobizna Jana Husa. Upálení bylo provázeno chorálem husitské doby Ktož sú Boží bojovníci.

"Četla jsem kdysi, nevím, kdo už to řekl, ale řekl něco velmi srozumitelného pro mladou generaci. Že Hus byl takový Václav Havel středověku. Víte, že je to skoro přesné?" dodala Šilerová.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy