V Rychvaldu na Karvinsku upálili symbolicky Jana Husa

  • 9:30,
  • Rychvald ,

Den upálení mistra Jana Husa si připomněli lidé z Rychvaldu na Karvinsku. Místní Církev československá husitská uspořádala tradiční vzpomínkovou akci, která vyvrcholila symbolickým upálením tohoto reformáta a kazatele.

V podvečer 5. července si obyvatelé města Rychvald už potřicáté připomněli oběť mistra Jana Husa. Lidé se sešli u kostela Církve československé husitské, aby se pak v průvodu za doprovodu bohumínské kapely vydali k místní hasičské zbrojnici.

Tady, už byla připravena symbolická hranice, která měla připomenout krutost osudu této významné osobnosti českých dějin. Ještě předtím ale v proslovu připomněla biskupka Jana Šilerová  jeho odkaz, zaměřila se na svědomí člověka,.

"Hus je chudák chlápek, každý si z něho vytahuje cokoliv se mu zachce, ale co je nám všem beze zbytku společné, to je ten vnitřní hlásek ve mě, ta norma, která mi jasně říká kam ano, kam už ne. Dá se taky říct, že svědomí je jakási poslední stopa božího  obrazu v člověku, jakž takže zřetelná, zatím," řekla biskupka Jana Šilerová.  

Po proslovu pak dobrovolní hasiči zapálili symbolickou hranici, na které byla připevněna papírová podobizna Jana Husa. Upálení bylo provázeno chorálem husitské doby Ktož sú Boží bojovníci.

"Četla jsem kdysi, nevím, kdo už to řekl, ale řekl něco velmi srozumitelného pro mladou generaci. Že Hus byl takový Václav Havel středověku. Víte, že je to skoro přesné?" dodala Šilerová.
Tragédie v Oradur-Sur-Glane / výstava

05.02. 16:00 - 14.01. 18:00
Havířov, Památník Životické tragédie, Havířov-Životice

Podmalby na skle / výstava

19.02. 16:00 - 31.12. 18:00
Karviná, Výstavní síň, Karviná

Obrázky z dějin Petřvaldu / výstava

07.03. 16:00 - 28.02. 18:00
Karviná, Technické muzeum Petřvald

Střední odborná škola managementu a práva, s.r.o.
Karviná
od 10 000 Kč do 10 000 Kč

Detail

Neovize SL s.r.o.
Karviná
od 44 500 Kč

Detail

BimBo hračky s.r.o.
Karviná
od 10 500 Kč do 14 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků