Bezradnost a oči pro pláč zbyly před třemi lety včelařům na Karvinsku. Až osmdesát procent všech včel uhynulo. Nejtragičtější situace byla ve Stonavě, z devadesáti včelstev jich zbylo sedmnáct. Včelaři nakoupili nová včelstva, některá z nich ale loni uhynula znovu. Letos to vypadá nadějně. Zdravotní stav včel potvrdí výsledky odběru zimní měli.
„Tyto vzorky posíláme na hygienu a ta pak je posílá na rozbor, kde se pozná, jestli je v tom vzorku roztoč varoa,“ vysvětlil včelař Boleslav Nytra.
Není to ale jen varoa, která včelaře trápí. Teplá zima, znečištěné ovzduší a hlavně monokultura na Karvinsku není pro včely optimální.
„Pro včely je tady velmi málo příležitostí pro sběr pylu a nektaru. Projevuje se to i ve výnosech medu,“ řekl předseda stonavských včelařů Boleslav Siuda.
O mladé začínající včelaře je tak nouze. Vysoké vstupní náklady a malá výnosnost je od včelaření odrazuje. Stonavští včelaři se proto rozhodli bojovat.
„Chceme vytipovat plochy, kde potom zasejeme pylonosné rostliny, ze kterých si pak mohou včely sbírat nektar a pyl,“ řekl jednatel spolku Josef Gabzdyl.
Zkušenosti s výsadbou už tito včelaři mají. Před dvěma lety vysadili dvacet líp.