Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stonavské dožínky 2022

Stonava |

Kombajny sklidily poslední lány obilí a oslava úrody, dožínky, které jsou spojeny s lidovou veselicí, mohly začít. Například ve Stonavě se slavilo poslední srpnovou neděli. Pro návštěvníky, kteří letos dorazili v hojném počtu, byl připraven v parku u Domu PZKO bohatý kulturní program.

K pravidelným stonavským akcím, které mají své místo v kulturním kalendáři obce jsou bezesporu dožínky. Ty letošní připadly po dvouleté vynucené pauze na neděli 25. srpna. Zahájeny byly posvěcením dožínkového chleba v jednu hodinu odpoledne před stonavskou radnicí.

Dožínky jsou slavností díkuvzdání. Děkujeme, neboť si uvědomujeme, že jsme vděčni za tolik věcí, které máme a které můžeme používat.

Požehnej tento chléb, který je pro nás znamením Tvého požehnání, Tvé dobroty a lásky k nám. Neboť Ty žiješ a kraluješ na věky věků, amen.

Ondřej Feber (ANO), starosta Stonavy: „Já jsem hrozně rád, že jsem mohl po dvou letech zase ten kroj oprášit a obléct si ho doma, a takovou symbolikou zahájit dnešní dožínky. Věřím, že nám nebude pršet. Je tady už hned zkraje dobrá nálada, vidím, že tady jsou povozy připravené, tak jen hurá do toho.“

Po slavnostním zahájení vyrazily od radnice nazdobené koňské povozy ke kapličce pod sídlištěm Hořany, kde se k nim přidali místní spolky, hornická kapela pod vedením Františka Huňaře a nazdobená zemědělská technika.

Tadeáš Koch, Farma Stonava: „Tak samozřejmě ukazujeme naše traktory, naši řezačku a nakládač, který běžně používáme při všech našich zemědělských pracích.“

Hlavní kulturní program Stonavských dožínek se odehrával v nově zrekonstruovaném parku u Domu PZKO.

Drazí, srdečně vás vítám na letošních dožínkách. Vítám vás po celých dvou letech covidové pauzy. Poslední dožínky byly v roce 2019.

Stonavské dožínky zorganizovala Místní skupina PZKO a Farma Stonava ve spolupráci s obcí dalšími místními zemědělci.

Vojtěch Feber, předseda Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu: „P/řece jenom taková organizace dožínek není vůbec jednoduchá a když ta činnost má spočívat pouze na jedné osobě, kterou je majitel Farmy Stonava pan Koch, tak to bylo opravdu velmi náročné a proto přizval polský kulturně - osvětový svaz, který už z názvu se má o tu kulturu ve Stonavě starat a k těm tradicím Slezska má blízko. My jsme to uvítali a postupně jsme se toho uchopili my, byť musím přiznat, že Tadek pochopitelně pořád je tou hlavní osobou.“

Kulturní program v parku u Domu PZKO zahájily děti z polské základní školy ve Stonavě.

Joanna Bystroń, soubor Dziecka ze Stonawy: „Děti verši, koláči a dožínkovým věncem přivítaly organizátory dožínek a pak děvčata zazpívaly čtyři písně, kterými reprezentovaly soubor Dziecka ze Stonawy na soutěži Slezské zpívání.“

Po vystoupení dětí z polské školy se veřejnosti se svým kulturním programem představila děvčata tanečních kroužku, které fungují na české základní škole.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Vystupujeme, protože jsme o to byli požádáni starostou dožínek. Vystoupily tradičně naše mažoretky a taneční kroužek.“

Po dětech ze základních škol se veřejnosti se svým programem představil folklorní soubor Suszanie.

Barbara Mračna, vedoucí souboru Suszanie: „My vystupujeme s folklorem z těšínského Slezska a z té druhé strany pak s folklorem Lašským, takže z hornickými prvky.“

Vystoupení Suszanů sice přerušila průtrž mračen, po krátké pauze ale mohli pokračovat. Mírný dešť pak provázel i další vystoupení. Na pódiu se nejprve představila revivalová kapela, která hraje ty největší hity Jirky Schelingra. Jak nám přiznal frontman kapely Láďa Tomis, do Stonavy přijel po 35 letech. Kdysi tady totiž začínal jako učitel ve škole na Dolanech.

Ladislav Tomis, zpěvák, Jiří Schelinger revival band: „Jak se říká, vrátil jsem se na místo činu a mohl trochu zavzpomínat. Škola je už opravená, vypadala trošku jinak. Je to taková luxusní obec. Vše se tady opravilo, je vidět, že mají úplně luxusní vedení a ti co bydlí ve Stonavě si to můžou jen užívat, protože obec je nádherná a lidi ještě nádhernější. Stonava – kdybych měl dát od jedničky do desítky, tak dávám deset.“

Po revivalu Jirky Schelingera přišel na řadu další revival, tentokrát kapela Princess, hrála hity skupiny Queen. Ta měla na stonavských dožínkách vystoupit už před třemi lety, ale tenkrát silná průtrž mračen to neumožnila. Návštěvníci si tak vystoupení mohli užít až letos.

Ján Kukan, představitel Freddie Mercuryho, Princess - Queen Revival: „My se tak trošku smějeme, že jsme dešťová kapela, protože kde přijdeme, tam prší. Hrálo se ale fantasticky, publikum bylo úžasné.“

Letošní kulturní program byl zakončen diskotékou a to v režii Jardy Šenkeříka, pro kterého slovo tradice není cizí.

Jaroslav Šenkeřík, diskžokej: „Tradice je budoucnost a sám se je snažím předávat dál. Nejen vánoční a velikonoční svátky, ale i ty dožínky jsou v současné době velký boom v celé republice. Je vidět, že města a vesnice se k těm tradicím vrací a je to dobře.“

U příležitostí dožínek stonavská radnice každoročně vyhlašuje soutěž o nejkrásnější dožínkovou výzdobu. Letos tomu nebylo jinak. Tu nejkrásnější měla Kateřina Středulová.

Kazimír Cholewa, předseda soutěžní poroty: „Paní Středulová je známá tím, že to má vždy perfektně připravené. Každým rokem to vylepšuje a letos to opět. Bylo to moc pěkné.“

Během dožínek si lidé mohli pochutnat na zabijačkových specialitách, připraveny byly také dožínkové koláče. O jejich přípravě už více v reportáži Otýlie Tobolové.

Nahlásit chybu


K tématu

Historické slavnosti ve Frýdku-Místku lákají na setkání českého krále s polským knížetem

10. srpna 2023 14:37 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

I letos zažije Frýdek-Místek Historické slavnosti, které představí důležitou událost našich dějin. Návštěvníci si opět vychutnají prázdninovou romantiku rytířů, králů i kejklířů. Tématem letošních slavností je Setkání českého krále Přemysla Otakara II. A opolského knížete Vladislava.

Rozmarné slavnosti řeky Ostravice spojí oba břehy Moravské a Slezské Ostravy

20. června 2023 15:15 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Slezská i Moravská Ostrava se připravuje na Rozmarné slavnosti řeky Ostravice. Akce nabídne tradičně bohatý kulturní program, ale hlavně oblíbenou soutěž netradičních plavidel, která budou sjíždět řeku Ostravici.

Ostrava hledá zhotovitele stavby nového koncertního sálu a opravy kulturního domu

18. dubna 2023 16:30 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Obrovská zakázka za více než 4,1 miliardy korun. Taková je kompletní finanční představa, která zahrne projekční práce, rekonstrukci domu kultury a přístavbu nového koncertního sálu i s dalšími výdaji kolem, například úpravy prostranství. Ostrava nyní hledá firmu, která unikátní projekt realizuje.


Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Dnes 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Dnes 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Studentky karvinského gymnázia uspěly ve výzvě Daruj srdce, obdarovaly organizaci Modrý kříž

Studentky karvinského gymnázia uspěly v projektu Daruj srdce Nadace Olgy Havlové. Díky tomu mohly věnovat finanční dar organizaci, kterou si samy vybraly.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Aktuálně z Karviné: Další dopravní omezení ve městě, pozvánka na akci Den Země

Od příštího týdne začnou další dopravní komplikace ve městě. Statutární město Karviná pořádá ve čtvrtek 18. dubna na Masarykově náměstí ve Fryštátě Den Země.

V Karviné proběhly zápisy do 1. tříd základních škol

Tento týden se na základních školách konaly zápisy do prvních tříd. V té době jsme s kamerou vyrazili za budoucími prvňáčky na Základní školu U Studny, kde na ně netrpělivě čekali učitelé. Byli zvědaví, co všechno předškoláci umí a zda se do školy těší.

Stonavští předškoláci se hravě připravují na školní život

12. dubna 2024 11:43 | Stonava | Jiří Brzóska | Regionální zprávy POLAR

Stonavští předškoláci se nebojí vstupu do první třídy! Díky kroužku, který už několik let funguje ve stonavské základní škole, se hravou formou seznamují s prostředím, poznávají svou učitelku a získávají důležité dovednosti pro život ve škole.

Studenti Gymnázia Komenského zvou na havířovský Majáles

12. dubna 2024 11:08 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Už 26. dubna vyrazí do průvodů stovky havířovských studentů, aby oslavili svůj svátek. Organizace Majálesu se v letošním roce ujalo Gymnázium Komenského. Studenti vytvořili tým a s přípravnými akce začali už na podzim.

Malí budoucí prvňáčci v Horní Suché se už těší do první třídy

Zápis do první třídy je velkým dnem pro předškoláky, ale i jejich rodiče. Pěkné přivítání jim připravili i v Základní škole s polským vyučovacím jazykem v Horní Suché. Od dětí se rozhodně neočekávalo, že už budou umět číst, či psát.

Děti z karvinské ZŠ a MŠ Prameny se učily rozpoznávat příznaky mrtvice

11. dubna 2024 15:51 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Děti z karviné Základní a Mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

Stonavské dožínky 2022
Vydáno 31. srpna 2022 14:16, Stonava, Jiří Brzóska
Kombajny sklidily poslední lány obilí a oslava úrody, dožínky, které jsou spojeny s lidovou veselicí, mohly začít. Například ve Stonavě se slavilo poslední srpnovou neděli. Pro návštěvníky, kteří letos dorazili v hojném počtu, byl připraven v parku u Domu PZKO bohatý kulturní program.

K pravidelným stonavským akcím, které mají své místo v kulturním kalendáři obce jsou bezesporu dožínky. Ty letošní připadly po dvouleté vynucené pauze na neděli 25. srpna. Zahájeny byly posvěcením dožínkového chleba v jednu hodinu odpoledne před stonavskou radnicí.

Dožínky jsou slavností díkuvzdání. Děkujeme, neboť si uvědomujeme, že jsme vděčni za tolik věcí, které máme a které můžeme používat.

Požehnej tento chléb, který je pro nás znamením Tvého požehnání, Tvé dobroty a lásky k nám. Neboť Ty žiješ a kraluješ na věky věků, amen.

Ondřej Feber (ANO), starosta Stonavy: „Já jsem hrozně rád, že jsem mohl po dvou letech zase ten kroj oprášit a obléct si ho doma, a takovou symbolikou zahájit dnešní dožínky. Věřím, že nám nebude pršet. Je tady už hned zkraje dobrá nálada, vidím, že tady jsou povozy připravené, tak jen hurá do toho.“

Po slavnostním zahájení vyrazily od radnice nazdobené koňské povozy ke kapličce pod sídlištěm Hořany, kde se k nim přidali místní spolky, hornická kapela pod vedením Františka Huňaře a nazdobená zemědělská technika.

Tadeáš Koch, Farma Stonava: „Tak samozřejmě ukazujeme naše traktory, naši řezačku a nakládač, který běžně používáme při všech našich zemědělských pracích.“

Hlavní kulturní program Stonavských dožínek se odehrával v nově zrekonstruovaném parku u Domu PZKO.

Drazí, srdečně vás vítám na letošních dožínkách. Vítám vás po celých dvou letech covidové pauzy. Poslední dožínky byly v roce 2019.

Stonavské dožínky zorganizovala Místní skupina PZKO a Farma Stonava ve spolupráci s obcí dalšími místními zemědělci.

Vojtěch Feber, předseda Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu: „P/řece jenom taková organizace dožínek není vůbec jednoduchá a když ta činnost má spočívat pouze na jedné osobě, kterou je majitel Farmy Stonava pan Koch, tak to bylo opravdu velmi náročné a proto přizval polský kulturně - osvětový svaz, který už z názvu se má o tu kulturu ve Stonavě starat a k těm tradicím Slezska má blízko. My jsme to uvítali a postupně jsme se toho uchopili my, byť musím přiznat, že Tadek pochopitelně pořád je tou hlavní osobou.“

Kulturní program v parku u Domu PZKO zahájily děti z polské základní školy ve Stonavě.

Joanna Bystroń, soubor Dziecka ze Stonawy: „Děti verši, koláči a dožínkovým věncem přivítaly organizátory dožínek a pak děvčata zazpívaly čtyři písně, kterými reprezentovaly soubor Dziecka ze Stonawy na soutěži Slezské zpívání.“

Po vystoupení dětí z polské školy se veřejnosti se svým kulturním programem představila děvčata tanečních kroužku, které fungují na české základní škole.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Vystupujeme, protože jsme o to byli požádáni starostou dožínek. Vystoupily tradičně naše mažoretky a taneční kroužek.“

Po dětech ze základních škol se veřejnosti se svým programem představil folklorní soubor Suszanie.

Barbara Mračna, vedoucí souboru Suszanie: „My vystupujeme s folklorem z těšínského Slezska a z té druhé strany pak s folklorem Lašským, takže z hornickými prvky.“

Vystoupení Suszanů sice přerušila průtrž mračen, po krátké pauze ale mohli pokračovat. Mírný dešť pak provázel i další vystoupení. Na pódiu se nejprve představila revivalová kapela, která hraje ty největší hity Jirky Schelingra. Jak nám přiznal frontman kapely Láďa Tomis, do Stonavy přijel po 35 letech. Kdysi tady totiž začínal jako učitel ve škole na Dolanech.

Ladislav Tomis, zpěvák, Jiří Schelinger revival band: „Jak se říká, vrátil jsem se na místo činu a mohl trochu zavzpomínat. Škola je už opravená, vypadala trošku jinak. Je to taková luxusní obec. Vše se tady opravilo, je vidět, že mají úplně luxusní vedení a ti co bydlí ve Stonavě si to můžou jen užívat, protože obec je nádherná a lidi ještě nádhernější. Stonava – kdybych měl dát od jedničky do desítky, tak dávám deset.“

Po revivalu Jirky Schelingera přišel na řadu další revival, tentokrát kapela Princess, hrála hity skupiny Queen. Ta měla na stonavských dožínkách vystoupit už před třemi lety, ale tenkrát silná průtrž mračen to neumožnila. Návštěvníci si tak vystoupení mohli užít až letos.

Ján Kukan, představitel Freddie Mercuryho, Princess - Queen Revival: „My se tak trošku smějeme, že jsme dešťová kapela, protože kde přijdeme, tam prší. Hrálo se ale fantasticky, publikum bylo úžasné.“

Letošní kulturní program byl zakončen diskotékou a to v režii Jardy Šenkeříka, pro kterého slovo tradice není cizí.

Jaroslav Šenkeřík, diskžokej: „Tradice je budoucnost a sám se je snažím předávat dál. Nejen vánoční a velikonoční svátky, ale i ty dožínky jsou v současné době velký boom v celé republice. Je vidět, že města a vesnice se k těm tradicím vrací a je to dobře.“

U příležitostí dožínek stonavská radnice každoročně vyhlašuje soutěž o nejkrásnější dožínkovou výzdobu. Letos tomu nebylo jinak. Tu nejkrásnější měla Kateřina Středulová.

Kazimír Cholewa, předseda soutěžní poroty: „Paní Středulová je známá tím, že to má vždy perfektně připravené. Každým rokem to vylepšuje a letos to opět. Bylo to moc pěkné.“

Během dožínek si lidé mohli pochutnat na zabijačkových specialitách, připraveny byly také dožínkové koláče. O jejich přípravě už více v reportáži Otýlie Tobolové.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/stonava/11000033080/stonavske-dozinky-2022