K pravidelným stonavským akcím, které mají své místo v kulturním kalendáři obce jsou bezesporu dožínky. Ty letošní připadly po dvouleté vynucené pauze na neděli 25. srpna. Zahájeny byly posvěcením dožínkového chleba v jednu hodinu odpoledne před stonavskou radnicí.
Dožínky jsou slavností díkuvzdání. Děkujeme, neboť si uvědomujeme, že jsme vděčni za tolik věcí, které máme a které můžeme používat.
Požehnej tento chléb, který je pro nás znamením Tvého požehnání, Tvé dobroty a lásky k nám. Neboť Ty žiješ a kraluješ na věky věků, amen.
Ondřej Feber (ANO), starosta Stonavy: „Já jsem hrozně rád, že jsem mohl po dvou letech zase ten kroj oprášit a obléct si ho doma, a takovou symbolikou zahájit dnešní dožínky. Věřím, že nám nebude pršet. Je tady už hned zkraje dobrá nálada, vidím, že tady jsou povozy připravené, tak jen hurá do toho.“
Po slavnostním zahájení vyrazily od radnice nazdobené koňské povozy ke kapličce pod sídlištěm Hořany, kde se k nim přidali místní spolky, hornická kapela pod vedením Františka Huňaře a nazdobená zemědělská technika.
Tadeáš Koch, Farma Stonava: „Tak samozřejmě ukazujeme naše traktory, naši řezačku a nakládač, který běžně používáme při všech našich zemědělských pracích.“
Hlavní kulturní program Stonavských dožínek se odehrával v nově zrekonstruovaném parku u Domu PZKO.
Drazí, srdečně vás vítám na letošních dožínkách. Vítám vás po celých dvou letech covidové pauzy. Poslední dožínky byly v roce 2019.
Stonavské dožínky zorganizovala Místní skupina PZKO a Farma Stonava ve spolupráci s obcí dalšími místními zemědělci.
Vojtěch Feber, předseda Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu: „P/řece jenom taková organizace dožínek není vůbec jednoduchá a když ta činnost má spočívat pouze na jedné osobě, kterou je majitel Farmy Stonava pan Koch, tak to bylo opravdu velmi náročné a proto přizval polský kulturně - osvětový svaz, který už z názvu se má o tu kulturu ve Stonavě starat a k těm tradicím Slezska má blízko. My jsme to uvítali a postupně jsme se toho uchopili my, byť musím přiznat, že Tadek pochopitelně pořád je tou hlavní osobou.“
Kulturní program v parku u Domu PZKO zahájily děti z polské základní školy ve Stonavě.
Joanna Bystroń, soubor Dziecka ze Stonawy: „Děti verši, koláči a dožínkovým věncem přivítaly organizátory dožínek a pak děvčata zazpívaly čtyři písně, kterými reprezentovaly soubor Dziecka ze Stonawy na soutěži Slezské zpívání.“
Po vystoupení dětí z polské školy se veřejnosti se svým kulturním programem představila děvčata tanečních kroužku, které fungují na české základní škole.
Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Vystupujeme, protože jsme o to byli požádáni starostou dožínek. Vystoupily tradičně naše mažoretky a taneční kroužek.“
Po dětech ze základních škol se veřejnosti se svým programem představil folklorní soubor Suszanie.
Barbara Mračna, vedoucí souboru Suszanie: „My vystupujeme s folklorem z těšínského Slezska a z té druhé strany pak s folklorem Lašským, takže z hornickými prvky.“
Vystoupení Suszanů sice přerušila průtrž mračen, po krátké pauze ale mohli pokračovat. Mírný dešť pak provázel i další vystoupení. Na pódiu se nejprve představila revivalová kapela, která hraje ty největší hity Jirky Schelingra. Jak nám přiznal frontman kapely Láďa Tomis, do Stonavy přijel po 35 letech. Kdysi tady totiž začínal jako učitel ve škole na Dolanech.
Ladislav Tomis, zpěvák, Jiří Schelinger revival band: „Jak se říká, vrátil jsem se na místo činu a mohl trochu zavzpomínat. Škola je už opravená, vypadala trošku jinak. Je to taková luxusní obec. Vše se tady opravilo, je vidět, že mají úplně luxusní vedení a ti co bydlí ve Stonavě si to můžou jen užívat, protože obec je nádherná a lidi ještě nádhernější. Stonava – kdybych měl dát od jedničky do desítky, tak dávám deset.“
Po revivalu Jirky Schelingera přišel na řadu další revival, tentokrát kapela Princess, hrála hity skupiny Queen. Ta měla na stonavských dožínkách vystoupit už před třemi lety, ale tenkrát silná průtrž mračen to neumožnila. Návštěvníci si tak vystoupení mohli užít až letos.
Ján Kukan, představitel Freddie Mercuryho, Princess - Queen Revival: „My se tak trošku smějeme, že jsme dešťová kapela, protože kde přijdeme, tam prší. Hrálo se ale fantasticky, publikum bylo úžasné.“
Letošní kulturní program byl zakončen diskotékou a to v režii Jardy Šenkeříka, pro kterého slovo tradice není cizí.
Jaroslav Šenkeřík, diskžokej: „Tradice je budoucnost a sám se je snažím předávat dál. Nejen vánoční a velikonoční svátky, ale i ty dožínky jsou v současné době velký boom v celé republice. Je vidět, že města a vesnice se k těm tradicím vrací a je to dobře.“
U příležitostí dožínek stonavská radnice každoročně vyhlašuje soutěž o nejkrásnější dožínkovou výzdobu. Letos tomu nebylo jinak. Tu nejkrásnější měla Kateřina Středulová.
Kazimír Cholewa, předseda soutěžní poroty: „Paní Středulová je známá tím, že to má vždy perfektně připravené. Každým rokem to vylepšuje a letos to opět. Bylo to moc pěkné.“
Během dožínek si lidé mohli pochutnat na zabijačkových specialitách, připraveny byly také dožínkové koláče. O jejich přípravě už více v reportáži Otýlie Tobolové.