Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stonavské dožínky 2024

Stonava |  | Stonavský expres

Letošní dožínky, které se v neděli 1. září odehrály v obci Stonava, přilákaly stovky lidí z celého regionu a nabídly bohatý program plný hudby a zábavy pro malé i velké. Tato slavnost, kterou organizuje obec, Farma Stonava a místní skupina polského kulturně osvětového svazu je již několik let nedílnou součástí stonavského kulturního kalendáře.

Tadeáš Koch, starosta dožínek, Farma Stonava: „Ten rolník, který dřel těžko na poli, potřeboval se nějak pochlubit tím, co vypěstoval. A dožínky jsou vlastně jeho svátekem.“

Krátce před 13. hodinou se před obecním úřadem začali scházet hosté, zástupci místních spolků i obyvatelé obce. Za zvuku lidové kapely Walasi se všichni vydali v slavnostním průvodu do parku PZKO, kde probíhal hlavní program.

Slavnost byla zahájena tradičním přivítáním a posvěcením dožínkového chleba, který následně předal starosta dožínek starostovi obce. Tento symbolický akt vyjadřuje poděkování za úrodu a důležitost spolupráce mezi zemědělci a obcí.

Pane starosto, předávám ti letošní úrodu v podobě tohoto chleba. Hospodař s ním tak, aby se všichni měli dobře.

Pane starosto dožínek, děkuji za tento dožínkový chléb a slibuji všem občanům, že tento chleba budu dělit poctivě a spravedlivě mezi všechny občany Stonavy.

Kulturní program zahájil místní folklorní soubor Dziecka ze Stonavy a po nich se představily se svým programem děti z tanečních kroužků.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „My už jsme byli osloveni před prázdninami, abychom si připravili program. Nacvičovala slečna Veronika Švecová, nacvičovala paní učitelka Heimerová, takže vystoupí naše tradiční mažoretky a taneční kroužky od obou paní učitelek.“
Izabela Kapiasová, spoluorganizátorka Stonavských dožínek: „Nyní probíhá folklorní program vystoupení Chórku, který působí při místní skupině PZKO Horní Suchá.“
Barbara Weiser, vedoucí pěveckého souboru Chórek: „My v podstatě zpíváme písničky z Těšínského Slezska a snažíme se vyhledávat ty, které jsou méně známé, aby se dostaly zase do podvědomí, aby snad si je lidé mohli také zazpívat.“

A návštěvníci zpívali i během vystoupení Janka Ledeckého, který svým koncertem navodil skvělou atmosféru.

Dalším ze zajímavých a dech beroucích bodů programu bylo vystoupení gymnastů z Vendryně, kteří svými lidskými pyramidami ohromili všechny přítomné.

Celý program pak pak završila kapela Legendy se vrací.

Petr Šiška, kapela Legendy se vrací: „My se snažíme lidem připomínat songy, které v 60., 70. a 80. letech patřily k tomu nejlepšímu, co na světě vzniklo. A k tomu přidáme třeba i trošku modernějších věcí, tak, aby se lidi mohli zatancovat. V prvé řadě stejně jako k dožínkám, jde o to, aby byla skvělá pohoda, atmosféra, výborné jídlo a pití, tak my se snažíme k tomu dodat trošku těch tónů, trošku melodii a muziky, tak, aby se to spojilo dohromady a lidi odcházeli spokojení domů.“

Letošní Stonavské dožínky nabídly ale i zajímavý doprovodný program. Děti se mohly pobavit s klaunem nebo si zaskákat na nafukovacím hradu. Připraveno bylo pro ně také malování na obličej. Pro milovníky zemědělství byla vystavena moderní zemědělská technika a některá hospodářská zvířata, což přitáhlo pozornost nejen dětí, ale i dospělých.

Tadeáš Koch, starosta dožínek, Farma Stonava: „Máme tady dvě selátka z našeho chovu, býček je od pana Zahraje, no a tady to ptactvo je od našeho zaměstnance Pavla Svačiny.“

K dožínkám tradičně patří soutěž. Zatímco v minulých letech se soutěžilo o nejhezčí dožínkovou výzdobu, letos se návštěvníci utkali v soutěži o nejlepší dožínkový koláč.

Vojtěch Feber, předseda Místní skupiny polského kulturně-osvětového svazu Stonava: „Letos jsme se rozhodli, že to trošku pozměníme, protože tu výzdobu na těch plotech dělali pořád ti stejní lidé, tak jsme udělali trošku jinou soutěž a pramení to rovněž i z toho, že trošku jinak vypadal dožínkový průvod.“

Porota měla nelehký úkol, ale nakonec rozhodla, že vítězkou se stala paní Veronika Bařáková.

Kazimír Cholewa, předseda hodnotící komise: „Řekl bych slovy klasika. Bylo to nelehké, ale rozhodovala vzhled a chuť. Samozřejmě většina koláčů byla výborné chutě i vzhledu. Tam to bylo velmi těžké, tak o prsa se to nějak rozhodlo, že vyhrál ten.“

A prozradíte aspoň jednu ingredienci? Mák, tvaroh, ořechy a hlavně z másla.

Letošní Stonavské dožínky jsou již za námi, ale nemusíte smutnit – za rok se můžete těšit na další. Tradice, mezi které dožínky neodmyslitelně patří, se ve Stonavě stále udržují.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Udržování tradic je velmi důležité, aby lidem do budoucna nebo mladým generacím zůstalo něco, na co můžou navázat a můžou v tom pokračovat.“
Petr Šiška, kapela Legendy se vrací: „Já si myslím, že bez tradic si člověk neuvědomuje to, co bylo a na co navazuje a ztrácí pojem o zkušenostech. Musí znova objevovat věci, které už tady tisíckrát objeveny byly a ať už jde o pozitiva nebo negativa, v tom případě potom ten člověk většinou naráží na tu nezkušenost a často se i spálí. Takže já si myslím, že tradice, to je základ, to je to, na čem jsme vyrostli, odkud pocházíme, a proto bychom je měli udržovat.“
Nahlásit chybu


Bezpečnostní stojany používají cyklisté špatně, kolo se dá lehce odcizit

Kamerový systém v Karviné vytrasoval cestu zloděje kola. Pachatel byl dopaden a jeho činem se zabývají policisté. Podle strážníků by ale k podobným krádežím nemuselo vůbec docházet, pokud by cyklisté využívali bezpečnostní stojany ve městě správným způsobem.

Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

Včera 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

Včera 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

Včera 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Projekt Rodinného centra Mozaika a města splní další vánoční přání

Rodinné centrum Mozaika ve spolupráci se sociálním odborem města připravuje další ročník projektu Vánoční překvapení. Jeho cílem je obstarat pod stromeček dárky pro novojičínské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.


Klub Kobiet v Horní Suché uspořádal výstavu “Co dovedou naše ruce”

V Horní Suché se uskutečnila výstava „Co dovedou naše ruce“, kterou připravil Klub Kobiet při PZKO. Návštěvníci mohli obdivovat rukodělné výrobky vytvořené různými technikami, jako je pletení, práce ze dřeva či pergamano. Akce, která spojila místní ženy i muže, byla velkým úspěchem.

Havířovská nemocnice pomáhá veřejnosti zvládnout základy první pomoci

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

20. listopadu 2024 17:10 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná nebo Stonava.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

20. listopadu 2024 16:15 | Orlová | Monika Ociepková | Orlovský miniexpres

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.

Stonava díky dotaci zavádí nový systém třídění odpadu

20. listopadu 2024 13:04 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Obec Stonava získala finanční prostředky z Operačního programu Životní prostředí 2021–2027 na realizaci projektu „Stonava – Systém odděleného sběru materiálově využitelných odpadů“. Díky tomuto projektu bylo pořízeno 1200 plastových nádob na tříděný odpad, které budou zdarma distribuovány všem domácnostem s rodinnými domy, chatkami nebo zahradami. Od nového roku nebude možno odpad třídit do plastových pytlů.

Stonavské dožínky 2024
Vydáno 11. září 2024 12:45, Stonava, Jiří Brzóska
Letošní dožínky, které se v neděli 1. září odehrály v obci Stonava, přilákaly stovky lidí z celého regionu a nabídly bohatý program plný hudby a zábavy pro malé i velké. Tato slavnost, kterou organizuje obec, Farma Stonava a místní skupina polského kulturně osvětového svazu je již několik let nedílnou součástí stonavského kulturního kalendáře.

Tadeáš Koch, starosta dožínek, Farma Stonava: „Ten rolník, který dřel těžko na poli, potřeboval se nějak pochlubit tím, co vypěstoval. A dožínky jsou vlastně jeho svátekem.“

Krátce před 13. hodinou se před obecním úřadem začali scházet hosté, zástupci místních spolků i obyvatelé obce. Za zvuku lidové kapely Walasi se všichni vydali v slavnostním průvodu do parku PZKO, kde probíhal hlavní program.

Slavnost byla zahájena tradičním přivítáním a posvěcením dožínkového chleba, který následně předal starosta dožínek starostovi obce. Tento symbolický akt vyjadřuje poděkování za úrodu a důležitost spolupráce mezi zemědělci a obcí.

Pane starosto, předávám ti letošní úrodu v podobě tohoto chleba. Hospodař s ním tak, aby se všichni měli dobře.

Pane starosto dožínek, děkuji za tento dožínkový chléb a slibuji všem občanům, že tento chleba budu dělit poctivě a spravedlivě mezi všechny občany Stonavy.

Kulturní program zahájil místní folklorní soubor Dziecka ze Stonavy a po nich se představily se svým programem děti z tanečních kroužků.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „My už jsme byli osloveni před prázdninami, abychom si připravili program. Nacvičovala slečna Veronika Švecová, nacvičovala paní učitelka Heimerová, takže vystoupí naše tradiční mažoretky a taneční kroužky od obou paní učitelek.“
Izabela Kapiasová, spoluorganizátorka Stonavských dožínek: „Nyní probíhá folklorní program vystoupení Chórku, který působí při místní skupině PZKO Horní Suchá.“
Barbara Weiser, vedoucí pěveckého souboru Chórek: „My v podstatě zpíváme písničky z Těšínského Slezska a snažíme se vyhledávat ty, které jsou méně známé, aby se dostaly zase do podvědomí, aby snad si je lidé mohli také zazpívat.“

A návštěvníci zpívali i během vystoupení Janka Ledeckého, který svým koncertem navodil skvělou atmosféru.

Dalším ze zajímavých a dech beroucích bodů programu bylo vystoupení gymnastů z Vendryně, kteří svými lidskými pyramidami ohromili všechny přítomné.

Celý program pak pak završila kapela Legendy se vrací.

Petr Šiška, kapela Legendy se vrací: „My se snažíme lidem připomínat songy, které v 60., 70. a 80. letech patřily k tomu nejlepšímu, co na světě vzniklo. A k tomu přidáme třeba i trošku modernějších věcí, tak, aby se lidi mohli zatancovat. V prvé řadě stejně jako k dožínkám, jde o to, aby byla skvělá pohoda, atmosféra, výborné jídlo a pití, tak my se snažíme k tomu dodat trošku těch tónů, trošku melodii a muziky, tak, aby se to spojilo dohromady a lidi odcházeli spokojení domů.“

Letošní Stonavské dožínky nabídly ale i zajímavý doprovodný program. Děti se mohly pobavit s klaunem nebo si zaskákat na nafukovacím hradu. Připraveno bylo pro ně také malování na obličej. Pro milovníky zemědělství byla vystavena moderní zemědělská technika a některá hospodářská zvířata, což přitáhlo pozornost nejen dětí, ale i dospělých.

Tadeáš Koch, starosta dožínek, Farma Stonava: „Máme tady dvě selátka z našeho chovu, býček je od pana Zahraje, no a tady to ptactvo je od našeho zaměstnance Pavla Svačiny.“

K dožínkám tradičně patří soutěž. Zatímco v minulých letech se soutěžilo o nejhezčí dožínkovou výzdobu, letos se návštěvníci utkali v soutěži o nejlepší dožínkový koláč.

Vojtěch Feber, předseda Místní skupiny polského kulturně-osvětového svazu Stonava: „Letos jsme se rozhodli, že to trošku pozměníme, protože tu výzdobu na těch plotech dělali pořád ti stejní lidé, tak jsme udělali trošku jinou soutěž a pramení to rovněž i z toho, že trošku jinak vypadal dožínkový průvod.“

Porota měla nelehký úkol, ale nakonec rozhodla, že vítězkou se stala paní Veronika Bařáková.

Kazimír Cholewa, předseda hodnotící komise: „Řekl bych slovy klasika. Bylo to nelehké, ale rozhodovala vzhled a chuť. Samozřejmě většina koláčů byla výborné chutě i vzhledu. Tam to bylo velmi těžké, tak o prsa se to nějak rozhodlo, že vyhrál ten.“

A prozradíte aspoň jednu ingredienci? Mák, tvaroh, ořechy a hlavně z másla.

Letošní Stonavské dožínky jsou již za námi, ale nemusíte smutnit – za rok se můžete těšit na další. Tradice, mezi které dožínky neodmyslitelně patří, se ve Stonavě stále udržují.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Udržování tradic je velmi důležité, aby lidem do budoucna nebo mladým generacím zůstalo něco, na co můžou navázat a můžou v tom pokračovat.“
Petr Šiška, kapela Legendy se vrací: „Já si myslím, že bez tradic si člověk neuvědomuje to, co bylo a na co navazuje a ztrácí pojem o zkušenostech. Musí znova objevovat věci, které už tady tisíckrát objeveny byly a ať už jde o pozitiva nebo negativa, v tom případě potom ten člověk většinou naráží na tu nezkušenost a často se i spálí. Takže já si myslím, že tradice, to je základ, to je to, na čem jsme vyrostli, odkud pocházíme, a proto bychom je měli udržovat.“
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/stonava/11000044831/stonavske-dozinky-2024