O prasatech se říká, že jsou líná. O těch ze stonavské farmy to ale neplatí. 24 hodin denně spolupracují na výrobě elektrické a tepelné energie.
Jiří Thiemel, farma Stonava: "To, co naše prasátka vyprodukují, ta kejda, se zpracovává v bioplynové stanici, ta vyprodukuje elektřinu a teplo pro prasátka a hnojivo, které využíváme na poli, zase vyprodukuje krmení pro prasátka. Čili je to takový uzavřený koloběh."
Fungovat začal koloběh před rokem, kdy vedle farmy vyrostly tři fermentační nádrže, ve kterých se biomasa mění na bioplyn, z něhož pak kogenerační jednotka vyrobí 500 kilowatthodin elektrické energie, přičemž vzniká jako vedlejší produkt stejné množství tepla.
Radek Koch, farma Stonava: "Samozřejmě nebylo to růžové zpočátku, prali jsme se s mnoha problémy, padal nám biologický proces ve fermentorech, ale momentálně jsme, myslím, troufám si říct, patříme ke špičce v České republice."
Systém je optimalizovaný, včetně plnění fermentorů. Substrát je v nich stoprocentně využit a nemůže se stát, že by vyhníval ve skladovacích nádobách.
Radek Koch, farma Stonava: "Výsledný efekt je maximální možné vytěžování čerstvé hmoty a maximální eliminace zápachu."
Zápach kejdy už ve Stonavě opravdu cítit není. Do bioplynové stanice se ze stájí dopravuje podzemním potrubím. K ní se přidává ještě kukuřice, kterou si farma pěstuje rovněž sama. V tuto chvíli je už naprosto samostatná i ve spotřebě energií. Za ně vloni ušetřila téměř jeden a půl miliónu korun, které obratem investuje do dalšího zkvalitnění chovu prasat. Ta si už ve spojení s bioplynovou stanicí na sebe vydělají sama, bez ohledu na vývoj cen vepřového masa.