Zima v letech 2006 a 2007 zredukovala stonavská včelstva z původních sto dvanácti na necelých dvacet. Zbytek oslabily dlouhé kruté mrazy, včely pak snadno podléhaly chorobám a hynuly. Obec sice včelařům okamžitě nabídla finanční dotaci na nákup nových rojů, ale do obnovování včelstev se už chtělo málokomu, teď jich je ve Stonavě 64 a není jisté, jestli je to konečné číslo, včely totiž hynou dál.
Josef Gabzdyl, včelař: „Letos je to různé, místo od místa je to rozdílné, někteří včelaři mají a někteří zase ne. Mně se celkem dařilo, ale kolega vedle má velkou smůlu, z 10 včelstev mu zůstala 2."
O svá včelstva přitom Stonavané pečují stejně, minimálně dvakrát ročně se provádí důkladné komisionální ošetření léčivy a navíc každý své úly chrání individuálně, přesto jsou výsledky bez záruky.
Josef Gabzdyl, včelař: „Těžko odhadnout, čím to je. Každopádně se na tom podepsala varóza a taky další takové nevyzpytatelné věci, o kterých my, včelaři, ještě nevíme."
Co ale včelaři umějí odhadnout poměrně přesně, je snůška medu, zdá se, že letos ho už opět budou mít dost aspoň pro vlastní potřebu a nebudou si ho už muset kupovat. I když, kromě letošního deštivého léta a výkyvů teplot včely brzdil také velmi brzký nástup jara.
Josef Gabzdyl, včelař: „Včelstva ještě nebyla plně vyvinuta a stromy už začaly kvést, takže ještě nebyly opyleny a nemohla být dostatečná snůška."
Přesto jsou plásty plné, vzorně zavíčkované a zdá se, že co včelstvo, to v průměru 30 kilo medu, teď ho už jen stočit a začít včely připravovat na zimu.
Josef Gabzdyl, včelař: „Nemá cenu otálet s tím, že ještě něco bude. Možná už v srpnu bude třeba začít zazimovávat, to znamená ošetřovat včelstva tak, aby dobře přezimovala."
Včelařství podporuje svou dotační politikou Evropská unie, Česká republika a kraj, pokud ale stávající vesměs starší generaci včelařů neposílí nová krev, budou veškeré peníze zbytečné a místo dobrého českého medu začneme jíst med dovozový nejasného původu a často nevalné kvality.