Zatímco většina radnic své investice kvůli hospodářské krizi tlumí, stonavský Obecní úřad se chová přesně naopak. Peníze na účtu zbytečně nedrží a využívá je tak, aby se lidem ve Stonavě chtělo zůstat. To je ale podmíněno bydlením. Ne všichni dosáhnou na vlastní dům, pro mnohé je nedostupná i koupě vlastního bytu a tak se stará obec. Kromě dvou domů s pečovatelkou službou už postavila 7 nájemních domů, ve kterých bydlí 73 rodin. Teď je rozestavěny dům osmý.
Ondřej Feber (Nestraníci), starosta Stonavy: "Ta výstavba obytných domů zpestřuje sociologický vzorek občanů v tom nejlepším slova smyslu."
Až dosud obec nové byty stavěla většinou jako malometrážní, které vyhovovaly mladým, ještě bezdětným párům. Bylo to dáno především pravidly dotační politiky státu, který sice obcím právě na takzvané startovací byty poměrně štědře přispíval, ale s tím, že je po určitou dobu nesmějí prodat. Letos však stát na byty nepřispívá vůbec. Stonavská radnice do nové bytovky investuje ze svého a využívá k tomu peníze, které získala loňským navýšením daně z nemovitosti. Není tedy vázána žádnými omezujícími podmínkami a pustila se proto i do klasických velkometrážních bytů, se kterými může nakládat podle svého vlastního uvážení.
Ondřej Feber (Nestraníci), starosta Stonavy: "Jsou tu 2 varianty, ta klasická, že byty budeme pronajímat , pak je tu garance, že nebudou předmětem spekulace, když si někdo koupí byr a hned ho prodá za větší peníze, budeme mít i garanci správného sociologického obsazení bytů. Anebo je druhá možnost, že vznikne družstvo nájemníků, kterému bychom byty mohli prodat a ono se už o ně bude dál starat."
Rozhodnutí, pro kterou možnost se obec rozhodne, má padnout do konce roku. Bytovka za celkem 18 miliónů korun by měla projít kolaudací v červnu a pak už by jejích 11 bytů mělo dostat své nájemníky. V obecním pořadníků je ovšem 85 žadatelů. I proto obec touto investicí s výstavbou bytů nekončí a příští rok v ní chce pokračovat.