Bakterie malomocenství nebo také lepry napadá periferní nervy, kůži a sliznici, ničí lidský imunitní systém a způsobuje znetvořeniny na končetinách a obličeji. Odhaduje se, že nemocí trpí kolem 11 miliónů lidí, kteří většinou přežívají v takzvaných leprosáriích, tedy izolovaných ghetech. Obyvatelky Domu s pečovatelskou službou teď jejich utrpení aspoň trochu zmírňují a pacientům, odkázaným na milosrdenství a dary, teď pletou speciální příkrývky.
Urszula Byrtusová, vedoucí DPS Stonava: "Dostaly chuť, zorganizovaly se, koupily za své peníze pro první deku materiál, vytvořily ji a teď dělají další z vlny, kterou jsme dostali."
Eliška Muchová, obyvatelka DPS Stonava: "Myslím, že je to třeba, že to někomu udělá radost."
Proto pletařky dbají na to, aby přikrývky z různobarevných klubíček byly nejen účelné, ale i pěkné.
Daniela Szymiková, obyvatelka DPS Stonava: "My to musíme trochu sladit, aby to pasovalo dohromady a až budeme mít ty kostky, tak je barevně poskládáme, aby to mělo nějaký tvar."
Eliška Ožďanová, obyvatelka DPS: "Aby se to líbilo, aby to bylo hezké."
Každá přikrývka se skládá ze 54 pletených čtverců. Každý z nich dá dvě hodiny práce. Výroba celé deky trvá kolem 150 hodin a pletařky si přitom pořádně máknou. Zvlášť, když pracují s ostřejší vlnou.
Daniela Szymiková, obyvatelka DPS Stonava: "Některá je tvrdá, tak to je těžké. Pak prsty trnou, záda bolí, ale děláme."
Barbara Swaczynová, obyvatelka DPS: "Co můžeme, to děláme. Po trošce. Zkrátí nám to chvíli, kterou kolikrát máme dlouhou."
A navíc pletařky hřeje dobrý pocit, že jsou pořád prospěšné. Na jejich deky čekají malomocní v Indii, Nepálu, Laosu, ale i Rumunsku či Rusku.
Pokud se chcete přidat, můžete. Stačí, když Domu s pečovatelskou službou věnujete starou vlnu nebo pleteniny, ze kterých tyto ženy vykouzlí přikrývku, na kterou určitě někde ve světě čekají nemocní lidé.