Víkendový prudký pokles teplot způsobil výrazné zhoršení rozptylových podmínek a celé Karvinsko dusí až 400 mikrogramů polétavého prachu na metr krychlový. Povolený limit je přitom maximálně 50 mikrogramů.
K aktuálnímu stavu přispívá nemalou měrou také lokální topení nekvalitními tuhými palivy, ke kterým se lidé vracejí kvůli stoupajícím cenám čistých topných médií, a to i v obcích jako je Stonava, které vybudovaly plynofikační síť, na kterou se každý obyvatel může snadno napojit.
Ondřej Feber, (Nestraníci) starosta Stonavy: "Já se lidem nedivím, že topí tím, co je tomuto regionu vlastní, tedy uhlím. U nás, ve Stonavě už naštěstí netopí kaly, ale topí se i dřevem. Vidíme, že se z komínů běžně kouří. Prostě když má člověk hluboko do kapsy, co se týká nákladů na energii, tak si pomáhá jiným způsobem."
A tak, kromě kvalitního uhlí nebo dřeva, v kotli často končí všechno, co dům dá, a to včetně pet lahví a jiného odpadu. Obec tvrdí, že v takových případech nekompromisně zasáhne.
Ondřej Feber, (Nestraníci) starosta Stonavy: "Samozřejmě kdybychom zjistili, že někdo topí prefabrikáty nebo spaluje chemicky závadné látky, ihned to ohlásíme."
V takovém případě může hříšník čekat návštěvu z karvinského odboru životního prostředí a nemalou sankci. Malé obce, včetně Stonavy by ale přivítaly, pokud by byl stejný tlak vyvíjen také na velké znečišťovatele ovzduší, jako jsou doly, hutě a železárny.
Ondřej Feber, (Nestraníci) starosta Stonavy: "Rádi se přidáme, pokud taková iniciativa vznikne."
Mittal Steel už například, na nátlak krajského úřadu, slíbil nově investovat do svých odprašovacích zařízení. Na lepší kvalitě ovzduší byl to měl ostravsko-karvinský region poznat nejpozději do dvou let.