Široká Niva se potýká s problémy s dodávkou elektřiny i nutností demolice některých staveb. Současně využívá i dodávek humanitární pomoci.
Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „Nejvíc teď potřebujeme, ať se nám pohne ta elektrika, ta distribuční síť a výstavba ať ty nejvíce postižené domy si můžou lidé vysušovat efektivně. Jsou tam nějaké domy na demolici, jsou tam nějaké zemědělské, nějaké stodoly a rodinné domy, dva jsou k demolici a jeden je na částečnou demolici.“
Je to sponzorským darem a jsou to fungl nové lednice a pračky, zítra přijede ještě další kamion, ať ti lidé potom až se můžou vrátit do svého obydlí, ať si můžou alespoň v té ledničce otevřít to pivo. Na pomoc obcím přijíždějí i dobrovolníci po koordinaci s vedením obcí.
Marie Cuhrová, dobrovolnice, Praha: „Já jsem přijela teprve včera, přijela jsem z Prahy, protože samozřejmě koukám na zprávy a vidím, jak to tady vypadá hrozně a chtěla jsem něco taky udělat a zatím jsme vyklízeli sklepy a pak jsme dělali evidenci, čehož jsem se taky zúčastnila, takže jsme chodili barák do baráku, ptáme se lidí, jak na tom jsou, abychom potom mohli jim pomoci. Dneska vyklízíme v Zadní Vsi jeden dům, kde paní měla prostě půl metru vody, takže všude je spoustu bahna a uklízíme to bahno a teď jsem dělat vapkování.“
Problémy s kanalizací vadí v současnosti i ve velmi postižených Karlovicích.
Jarmila Helekalová (nez.), starostka Karlovic: „Tak v Karlovicích teď nejvíc postrádáme kanalizaci, takže řeším obnovu naší vakuové kanalizace, řešíme obnovení funkce čističky odpadních vod, která byla zaplavená a uvidíme, kdy všechno bude v provozu, chtěli bychom, aby co nejdřív. Pitná vody vypadá, že do třech týdnů bude, takže budeme se modlit, aby to tak bylo.“
Každá obec řeší specifické problémy, všechny však potřebují techniku pro velké pozemní opravy, demolice a úklidy skládek.
Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Dneska jsme objížděli obce v rámci ORP, které jsou nejvíce postižené a zjišťovali jsme , jak jsou na tom, jaké mají potřeby, samozřejmě my ty potřeby dostáváme i v rámci Krizového štábu a jejich požadavků. Nicméně všechny obce se potýkají se zásadním problémem a to je ten, že potřebují opravdu těžkou techniku. Potřebují udělat koryto, potřebují vyklízet a potřebují odklízet dřevo, vyklízet skládky, které se tvoří, to znamená obrovské skládky, které je třeba začít vyvážet a to chce opravdu těžkou techniku.“
Veškerou pomoc je nutně potřebné koordinovat s krizovými štáby obcí a směřovat na konkrétní místa či konkrétním lidem.