Lubomír Greň, manažer prevence kriminality MP Karviná: "Snažíme se dětem vysvětlovat, že se mohou dostat, aniž by si to uvědomily, do situace, kdy něco konají a už to není v souladu se zákonem."
To může být i zprvu nevinné pošťuchování, které přeroste v šikanu. V tom případě je nutné umět se bránit. Strážníci dětem ukázali, jak na to. A nakonec si to zkusily samy děti. Zjistily, že k přemožení agresora potřebují více rozumu než síly. Při této výuce se nenudil nikdo a všichni dávali pozor.
Miroslav Růža, žák ZŠ Stonava: "Bolelo to hodně, jak mě chytil za tu ruku, vlastně jsem nemohl nic dělat, ukázal mi, že to fakt funguje."
Ovšem strážníci děti upozornili, že k fyzickému kontaktu by se měly uchýlit jen v tom nejnutnějším případě.
Lubomír Greň, manažer prevence kriminality MP Karviná: "Ten žák si musí uvědomit, že verbálně dosáhne více, než třeba fackováním."
To platilo i pro strážníky. Oni totiž nepřišli jen předvádět svou šikovnost, ale také si s dětmi bez přítomnosti učitelů povídat a naslouchat jim.
Lubomír Greň, manažer prevence kriminality MP Karviná: "Ony se ty děti otevírají a my zjišťujeme, jaké problémy je trápí a snažíme se je řešit."
Nejvíce problémů mají podle strážníků děti na celém Karvinsku především se šikanou, drogami a záškoláctvím. Když se s tím dítě strážcům pořádku svěří, má záruku anonymity a dostane radu, jak co nejúčinněji malérům předcházet.