V našem zpravodajství jsme vás informovali o případu zvrhlíka z Ostravy, který lákal od nezletilých dívek pornografické fotky a videa a za to jim nabízel dobití kreditu a nebo dárky. Policisté ho dopadli a hrozí mu 8 let vězení. Podobných nebezpečí je na internetu mnoho a nejlepší ochranou před nimi je prevence. Účinné se ukazují akce, kdy projekty představují svým spolužákům jejich vrstevníci.
Klára Šupčíková, Lukáš Mada, autoři projektů o internetové kriminalitě: 1/ “Dělali jsme projekt Webrangers nebo E-bezpečí. Dělali jsme to proto, že se nám párkrát staly věci, které jsme nechtěli aby se stali někomu dalšímu.” 2/ “Naše prezentace se jmenuje Kyberšikana aneb na čí straně je chyba. Chceme se na to podívat z pohledu toho šikanátora.”
Sympozium, které se uskutečnilo na krajském úřadu v Ostravě, navštívili žáci z 5 škol celého kraje. Jak živá diskuze ukázala, bylo velmi přínosné.
Marie Plačková, učitelka ZŠ Ludgeřovice: “Myslím, že když řekne spolužák spolužákovi neblbni, je to blbé, nedělej to, tak je to v tomto věku je to důležitější, než od nás, od rodičů.”
Spolupořadatelem sympozia byla také organizace Nebuď oběť, která se prevenci internetové kriminality věnuje dlouhodobě.
Lukáš Látal, organizace Nebuď oběť: “Zabýváme se především prací s žáky, rodiči i učiteli a chceme je seznámit se zásadami bezpečné práce na internetu.”
V boji proti internetové kriminalitě u dětí je nejdůležitější, jak vyplynulo i z prezentací na sympoziu, otevřená komunikace mezi dětmi a jejich rodiči.