Uplynulo přesně 10 let od roku, kdy vešel v platnost zákon umožňující trestat vykázáním ze společné domácnosti osoby, které jsou podezřelé z týrání. V Moravskoslezském kraji byla za tu dobu zřízena na policejních služebnách 4 kontaktní místa pro oběti. Nejvíce případů je na Ostravsku, kde loni vykázali policisté 39 lidí. Nejčastěji jde o týrání partnerky nebo manželky. V deseti případech ale i o seniora.
Stanislava Klečková, mluvčí PČR Ostrava: “Modelovou situací je maminka, dvě děti, která nepracuje, je na mateřské a doopravdy je finančně omezena. Tudíž snáší zprvu psychický tlak, následně omezování a drobné fyzické ataky, které se změní ve velké.”
Po Ostravě byly nejčastěji osoby vykazovány na Frýdeckomístecku, které vykázalo trojnásobný nárůst, oproti předešlému roku. Naopak nejméně domácího násilí řešili policisté na Novojičínsku. Výjimkou nejsou případy psychického týrání. Jsou ale složitější na prokázání.
Gabriela Holčáková, mluvčí PČR Ostrava: “Důkazy jsou v rovině kolegyň, blízkých, sousedů, příbuzných a dalším dokazováním se daří to týrání zadokumentovat.”
Zarážející je, že například v Ostravě použili týrané z 39 případů domácího násilí, ve více než polovině těchto skutků, zbraně. Sekery, láhve, kladiva a 10 krát dokonce i nožů.