Asi každý ví, že největší znečišťovatelé ovzduší jsou tři. Lokální topeniště, průmyslové podniky a doprava. V Moravskoslezském kraji se k nim ještě přidává další výrazný zdroj - Polsko. Důvodem je samozřejmě zeměpisná poloha a proudění větru. I v Polsku jsou ale zdroje znečištění stejné.
Marek Bruštík, vedoucí Oddělení ochrany ovzduší MS kraje: “Ve Slezském vojvodství je 560 tisíc lokálních zdrojů na tuhá paliva. V MS kraji je jich kolem 55 tisíc. Takže to je 10 krát více. Když se díváme na stanice imisního monitoringu, tak jsou tam hodinové koncentrace kolem tisíce mikrogramů na metr kubický a u nás jen 300 nebo 400.”
Proto se zástupci krajského úřadu sešli ve Slezském vojvodství a v Katowicích se svými protějšky, aby projednali společný postup a zkušenosti v boji proti znečišťování ovzduší.
Marek Bruštík, vedoucí Oddělení ochrany ovzduší MS kraje: “Chtěli bychom je dotlačit k tomu, aby ty věci, které my už standardně zveřejňujeme, zveřejňovali taky. Třeba integrovaná povolení a potom bychom chtěli opatření, která se osvědčila na polském území, implementovat u nás a my bychom jim zase předali zkušenosti z opatření, které se použily tady.”
Pokud bude projekt i-Air Region schválen, mohl by po obou stranách hranice odstartovat v lednu příštího roku. Zástupcům našeho regionu se také zalíbil polský zákon, který umožňuje krajům zakázat určitý druh topení.