Mimořádná zpráva:
Načítám...

Přehled zpráv

  • Načítám...

O víkendu byly zpřístupněny bunkry v Chotěbuzi

Celý MS kraj |

Jen čtyřikrát do roka, naposledy o uplynulém víkendu, je veřejnosti zpřístupněno Muzeum lehkého opevnění v Chotěbuzi. Tři vojenské bunkry postupně během několika let zrekonstruovala parta nadšenců, kteří v dobových uniformách umožnili zájemcům, u příležitosti svátku osvobození, nahlédnout do vojenské historie.

Tři zrekonstruované bunkry, dobové vojenské uniformy, zbraně a vojenská technika. To vše si mohli v neděli 8. Května prohlédnout lidé, kteří se v tento den vypravili do Chotěbuze. Členové klubu vojenské historie si pro ně připravili zajímavé ukázky naší válečné historie u příležitosti oslav konce druhé světové války.

„Máme zrekonstruované tři objekty lehkého opevnění. Jeden je do stavu roku 1938, kdy to opevnění bylo postavené. Další objekt je do roku 1945, kdy se na Těšínsku a Ostravsku bránily německé jednotky a poslední bunkr je z doby studené války, kdy tyto objekty byly reaktivovány na jižní hranici Československa, respektive na jižní hranici Čech a Moravy, částečně pak v okolí Bratislavy,“ řekl předseda Klubu vojenské historie Chotěbuz Ján Labák.

„Tady v té pevnosti mě zaujalo, jak je menší, protože jsme byli i v Darkovičkách. Tam je to mnohem větší.“ „Nejvíce se mi líbil kulomet, který jsem si mohl vyzkoušet.“ Mě celkově zaujímá druhá světová válka, proto jsem přišel.“ „Nejvíce mě zaujal bunkr a hoši v uniformách, super,“ sdělili své dojmy návštěvníci.

Muzeum lehkého opevnění v Chotěbuzi je široké veřejnosti přístupné čtyřikrát do roka. V zimě, na jaře, v létě a na podzim. Další z řady prohlídek je naplánována na 23. červenec.

Nahlásit chybu


K tématu

Ve večerce urážel voliče konkrétního politika, pak vytáhl zbraň. Policie hledala dva muže

6. ledna 2026 9:16 | Ostrava-Poruba | Anna Břenková

Vykřikoval nenávistné projevy na účet voličů jednoho politika a pak vytáhl zbraň. Naštěstí nikoho neohrozil. Policie vyšetřuje případ z Ostravy-Poruby.

Nosil zbraň na veřejnosti. Byl vypátrán za čtyři minuty

21. října 2025 10:30 | Opava | Anna Břenková

Muž se procházel se zbraněmi kolem vlakového nádraží v Opavě-Komárově. Díky oznámení svědků a bleskové reakci hlídky byl muž vypátrán během čtyř minut. Policie připomíná všem držitelům zbraní, aby je viditelně neukazovali na veřejnosti.

Policisté začali s kontrolami mysliveckých lovů

8. listopadu 2025 14:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté mají za sebou první kontroly mysliveckých honů. Dnes byli v několika okresech. Ze Sudic ve Slezsku poslali zprávu, že všechno bylo v pořádku. Policisté se zaměřují hlavně na alkohol a také na stav zbraní a potřebné doklady k jejich držení.


Topná sezóna začala a záchranáři už zaznamenali první případ otravy oxidem uhelnatým

Dnes 10:24 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Záchranáři z Kopřivnice vyjížděli v pátek 25. září v podvečer do Štramberku k pacientce se závratěmi a bolestí na hrudi. Po vstupu do domu je ale varovalo čidlo oxidu uhelnatého umístěné na záchranářském batohu. Z domu následně vyvedli dva seniory, kterým byla naměřena vysoká hladina oxidu uhelnatého v krvi.

Rybáře zřejmě postihl epileptický záchvat a po spadnutí do rybníka se utopil

Dnes 10:33, vydáno dnes 9:26 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Patrně náhlý zdravotní kolaps stál za smrtí 44letého rybáře, původem z Rumunska, který byl nalezen na hladině rybníka Bartošůvka v Havířově-Dolní Suché.

Frýdek-Místek pokračuje s umísťováním externích defibrilátorů

24. září 2026 18:59 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Hasičárna v Chlebovicích se stala dalším místem, kde Frýdek-Místek umístil defibrilátor. Je to další preventivní krok k bezpečnosti ve městě.

Celníci odhalili 635 kilo zkaženého kebabu. Maso bez chlazení vezli v autě i v dodávce

Včera 11:03 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ostravští celníci zadrželi během dvou kontrol celkem 635 kilogramů masa na kebab, které řidiči převáželi v horku bez chlazení. Venkovní teplota přitom v době kontroly dosahovala 34 °C. Potraviny skončily v likvidaci, protože u nich hrozilo množení nebezpečných bakterií.

Završení renovace zámecké obřadní síně blokují okna

Včera 10:30 | Studénka | Petra Dorazilová

Veškeré práce v areálu Nového zámku mají být hotovy do konce října. První událostí, která se odehraje v restaurované obřadní síni, by mělo být ustavující zasedání nového zastupitelstva, které vzejde z komunálních voleb.

Faunapark bude mít nový vodní prvek, přispějí občané i město

24. září 2026 18:55 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Město Frýdek-Místek opět spojuje své síly s veřejností. Spustilo další veřejnou sbírku s názvem DARUJ F≈M – Naučné prvky pro Faunapark, která potrvá do 30. listopadu letošního roku.

Nové hřiště, nový chodník. Baška pokračuje v proměně.

24. září 2026 18:00 | Baška | Michal Feber

V Bašce v těchto dnech pokračují hned dvě významné investice. Jedna vzniká přímo u základní školy, druhá propojí obec s oblíbeným místem u přehrady.

Zatoulaná kočka uvízla na stromě, byla tam několik dní. Pomoct museli až hasiči

24. září 2026 11:05 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Hasiči z Českého Těšína vyjeli na pomoc kočce, která několik dní uvízla na stromě. Nepodařilo se jí přilákat dolů ani pomocí jídla. Proto museli zasáhnout hasiči, kteří zatoulanou kočku bezpečně snesli na zem.

Mariánské náměstí provoněl guláš. Tradiční Guláš Fest přilákal jedenáct soutěžních týmů

24. září 2026 12:03 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Mariánské náměstí se znovu proměnilo ve velkou venkovní kuchyni. Tradiční Guláš Fest přilákal jedenáct soutěžních týmů a každý vsadil na trochu jiný recept.

Kraj investoval do modernizace ZUŠ v Havířově, pomohly i evropské dotace

23. září 2026 15:23 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově prošla rozsáhlou modernizací, která má především snížit náklady na energie. Budova dostala nové zateplení, střechu, venkovní žaluzie a moderní vzduchotechniku. Právě tu žáci vítají nejvíce.

Topná sezóna začala a záchranáři už zaznamenali první případ otravy oxidem uhelnatým

Dnes 10:24 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Záchranáři z Kopřivnice vyjížděli v pátek 25. září v podvečer do Štramberku k pacientce se závratěmi a bolestí na hrudi. Po vstupu do domu je ale varovalo čidlo oxidu uhelnatého umístěné na záchranářském batohu. Z domu následně vyvedli dva seniory, kterým byla naměřena vysoká hladina oxidu uhelnatého v krvi.

Rybáře zřejmě postihl epileptický záchvat a po spadnutí do rybníka se utopil

Dnes 10:33, vydáno dnes 9:26 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Patrně náhlý zdravotní kolaps stál za smrtí 44letého rybáře, původem z Rumunska, který byl nalezen na hladině rybníka Bartošůvka v Havířově-Dolní Suché.

OMS Bruntál pořádal v městském parku Den s myslivci

Včera 17:34 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Ve stejný den i stejný čas mohli lidé v Bruntále i celé zemi prožít Den s myslivci. Poprvé ho v městském parku pořádal Okresní myslivecký spolek spolu s mnoha dalším spolupořadateli. Akce byla sice primárně určena dětem, přinesla však zábavu i poučení i jejich rodičům.

Celníci odhalili 635 kilo zkaženého kebabu. Maso bez chlazení vezli v autě i v dodávce

Včera 11:03 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ostravští celníci zadrželi během dvou kontrol celkem 635 kilogramů masa na kebab, které řidiči převáželi v horku bez chlazení. Venkovní teplota přitom v době kontroly dosahovala 34 °C. Potraviny skončily v likvidaci, protože u nich hrozilo množení nebezpečných bakterií.

Zámek Slezské Rudoltice hostil první ze série letošních Dnů rodin

24. září 2026 16:52 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dny rodin jsou velmi důležitou a velmi oceňovanou akcí sociálních služeb v MS kraji. Jde o tradiční setkání klientů, poskytovatelů a organizátorů a cílem zásadní pomoci neúplným rodinám. Jde organizaci, podporu a pomoc při pěstounské péči či osvojení dětí, aby pro ně nebyly nutné ústavy nebo dětské domovy.

V Rýmařově proběhly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny 2026

24. září 2026 16:44 | Celý MS kraj | Karel Soukop

V Rýmařově se vždy po dvou letech konají Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Ty letošní jako dvoudenní tradičně proběhly v prostorách Flemmichovy zahrady. Představily návštěvníkům vše kolem práce v lese, práce se dřevem a jeho těžbou a zpracováním.

O víkendu byly zpřístupněny bunkry v Chotěbuzi
Vydáno 9. května 2017 15:36, Celý MS kraj, Jiří Brzóska
Jen čtyřikrát do roka, naposledy o uplynulém víkendu, je veřejnosti zpřístupněno Muzeum lehkého opevnění v Chotěbuzi. Tři vojenské bunkry postupně během několika let zrekonstruovala parta nadšenců, kteří v dobových uniformách umožnili zájemcům, u příležitosti svátku osvobození, nahlédnout do vojenské historie.

Tři zrekonstruované bunkry, dobové vojenské uniformy, zbraně a vojenská technika. To vše si mohli v neděli 8. Května prohlédnout lidé, kteří se v tento den vypravili do Chotěbuze. Členové klubu vojenské historie si pro ně připravili zajímavé ukázky naší válečné historie u příležitosti oslav konce druhé světové války.

„Máme zrekonstruované tři objekty lehkého opevnění. Jeden je do stavu roku 1938, kdy to opevnění bylo postavené. Další objekt je do roku 1945, kdy se na Těšínsku a Ostravsku bránily německé jednotky a poslední bunkr je z doby studené války, kdy tyto objekty byly reaktivovány na jižní hranici Československa, respektive na jižní hranici Čech a Moravy, částečně pak v okolí Bratislavy,“ řekl předseda Klubu vojenské historie Chotěbuz Ján Labák.

„Tady v té pevnosti mě zaujalo, jak je menší, protože jsme byli i v Darkovičkách. Tam je to mnohem větší.“ „Nejvíce se mi líbil kulomet, který jsem si mohl vyzkoušet.“ Mě celkově zaujímá druhá světová válka, proto jsem přišel.“ „Nejvíce mě zaujal bunkr a hoši v uniformách, super,“ sdělili své dojmy návštěvníci.

Muzeum lehkého opevnění v Chotěbuzi je široké veřejnosti přístupné čtyřikrát do roka. V zimě, na jaře, v létě a na podzim. Další z řady prohlídek je naplánována na 23. červenec.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000008304/o-vikendu-byly-zpristupneny-bunkry-v-chotebuzi