Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Z karuselových podvodů je obžalováno 13 osob

Jeden z největších karuselových podvodů z poslední doby začal projednávat Krajský soud v Ostravě. Na lavici obžalovaných se muselo vměstnat hned 13 osob, které se různým způsobem podílely na podvodech převážně s mobilními telefony. Podle žaloby okradly stát na daních o téměř půl miliardy korun.

U Krajského soudu v Ostravě musela být po nějaké době opět využita největší soudní síň. Senát totiž začal projednávat karuselový podvod na němž se podle obžaloby podílelo 13 osob, což i s advokáty pořádně naplnilo lavice soudní síně. Obžalovaní obchodovali převážně s mobily, které si mezi sebou přeprodávali.

Vít Koupil, státní zástupce: “Obžalovaní přes své společnosti dováželi mobilní telefony, případně jinou elektroniku ze zemí EU nebo i mimo ní bez daně a tyto společnosti následně DPH nepřiznaly a nezaplatily. Pak zboží s minimální marží putovalo k subjektu, který provedl vývozní operaci a na základě toho nárokoval nadměrný odpočet z DPH.”

Policisté tento podvod vyšetřovali dlouhé tři roky. Mnoho obchodů totiž probíhalo i v zahraničí. Například na Slovensku nebo v Německu, kde už byli někteří podvodníci i odsouzeni.

Lucie Olšarová, mluvčího Krajského soudu v Ostravě: “Tímto jednáním měla být způsobena škoda ve výši téměř půl miliardy korun. V případě prokázání viny jim hrozí 5-10 let vězení.”

Obžalovaným přitěžuje, že jsou členy organizované zločinecké skupiny. Většina z nich nevypovídá. V současné době už v naší zemi podobný podvod s mobily nelze provést, protože začalo platit přenesené daňové plnění, kdy DPH platí kupující.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy