Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Radní vybrali firmu, která odstraní odpad z Vratimova

Přinášíme další dobrou zprávu pro obyvatele Vratimova a jeho okolí. Už asi 6 let tamním obyvatelům ztrpčuje život obrovská hromada kalů, které byly vytěženy z ropných lagun v Ostravě a ve Vratimově měly být jen dočasně. Nyní krajský úřad vybral firmu, která tento nebezpečný odpad zlikviduje.

Při likvidaci ropných lagun po bývalé chemičce Ostramo přibližně před 7 lety, byly kaly zavápňovány, čímž vzniklo palivo TPS NOLO. Při jeho převozu do spalovny bylo nejprve skladováno ve Vratimově. Bohužel tam ale jeho část zůstala a roky se nedařilo najít viníka, který by ho odstranil. Nové vedení krajského úřadu se Vratimovu rozhodlo pomoci. Radní vybrali už i sdružení, které odpad zlikviduje.

Jarmila Uvírová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: “Byl vybrán zhotovitel a v této chvíli je jeho jméno uvedeno na veřejné desce a od dubna bychom mohli začít odvážet z Vratimova kaly do spaloven na spálení.”

Na likvidaci se podílí ministerstvo životního prostředí prostřednictvím dotace, která by měla pokrýt 80 procent ceny. Ta je asi 38 milionů korun. Zbývajících přibližně 7 milionů korun zaplatí kraj ze svého rozpočtu. Všechny peníze bude kraj vymáhat po firmách, které do Vratimova odpad navezly.

Richard Brabec (ANO), ministr životního prostředí v demisi: “Podmínkou toho našeho programu vždy je, že ten, kdo dostává dotaci, bude pokračovat ve vymáhání a krajský úřad už podal trestní oznámení.”

Neúspěšní uchazeči mají 15 dnů na vznesení námitek proti výběru dodavatele. Pak by měla likvidace začít.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy