Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Radní vybrali firmu, která odstraní odpad z Vratimova

Přinášíme další dobrou zprávu pro obyvatele Vratimova a jeho okolí. Už asi 6 let tamním obyvatelům ztrpčuje život obrovská hromada kalů, které byly vytěženy z ropných lagun v Ostravě a ve Vratimově měly být jen dočasně. Nyní krajský úřad vybral firmu, která tento nebezpečný odpad zlikviduje.

Při likvidaci ropných lagun po bývalé chemičce Ostramo přibližně před 7 lety, byly kaly zavápňovány, čímž vzniklo palivo TPS NOLO. Při jeho převozu do spalovny bylo nejprve skladováno ve Vratimově. Bohužel tam ale jeho část zůstala a roky se nedařilo najít viníka, který by ho odstranil. Nové vedení krajského úřadu se Vratimovu rozhodlo pomoci. Radní vybrali už i sdružení, které odpad zlikviduje.

Jarmila Uvírová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: “Byl vybrán zhotovitel a v této chvíli je jeho jméno uvedeno na veřejné desce a od dubna bychom mohli začít odvážet z Vratimova kaly do spaloven na spálení.”

Na likvidaci se podílí ministerstvo životního prostředí prostřednictvím dotace, která by měla pokrýt 80 procent ceny. Ta je asi 38 milionů korun. Zbývajících přibližně 7 milionů korun zaplatí kraj ze svého rozpočtu. Všechny peníze bude kraj vymáhat po firmách, které do Vratimova odpad navezly.

Richard Brabec (ANO), ministr životního prostředí v demisi: “Podmínkou toho našeho programu vždy je, že ten, kdo dostává dotaci, bude pokračovat ve vymáhání a krajský úřad už podal trestní oznámení.”

Neúspěšní uchazeči mají 15 dnů na vznesení námitek proti výběru dodavatele. Pak by měla likvidace začít.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků