Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Krajský úřad platí dětem ozdravné pobyty

Celý Moravskoslezský kraj se dusí smogem. Ještě v pondělí dopoledne byla dokonce vyhlášena smogová situace. Nejhorší byla situace na Karvinsku. Naštěstí je mnoho dětí na prázdninách a o ozdravné pobyty mohou žádat i školy v celém Moravskoslezském kraji. Vyčleněno je 10 milionů korun.

Mizerné rozptylové podmínky téměř v celém našem regionu zapřičinily vysoké koncentrace prachu v ovzduší. V pondělí dopoledne museli dokonce meteorologové vyhlásit smogovou situaci. To je pro podniky informace, že jim v blízké době může být nařízena regulace výroby. Pro občany to znamená omezit raději pohyb venku.

Labajová, meteoroložka:”Po desáté hodině byla vyhlášena smogová situace pro aglomerace Karviná, Ostrava a Frýdek-Místek na prachové částice PM 10.”

Kvůli bezvětří se začal v Ostravě-Fifejdách a Mariánských Horách také hromadit v ovzduší zápach z lagun. Firma, která provádí likvidaci kalů proto zastavila práce na zavápňování. Koncentrace SO2 byla až 100 krát vyšší než je běžné. V tomto období je podobná situace v našem kraji častá a proto vyjíždějí děti na ozdravné pobyty do hor. Úřad už na to schválil 10 milionů korun.

Jarmila Uvírová(ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: “Alokováno bylo 10 milionů korun. Jedná se o pilotní projekt na základě požadavků ředitelů škol. Schvalovali jsme peníze pro pět škol za asi milion a půl.”

Podobné dotace poskytují i některá města například Karviná a Ostrava. Podmínkou je bydliště v lokalitě se znečištěným ovzduším a pobyt na nejméně 12 dní.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy