Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ochrana ovzduší je prioritou celého MS kraje

Celý MS kraj |

V posledních dnech je na mnoha místech Moravskoslezského kraje tématem číslo jedna smog. Už řadu dní jsou překračovány limity hlavně u polétavého prachu. Ve čtvrtek navštívil Ostravu ministr životního prostředí Richard Brabec a tak není divu, že se ovzduší stalo tématem číslo jedna u jeho jednání se zástupci měst i kraje.

Ministr životního prostředí Richard Brabec přivezl do našeho regionu dobrou zprávu. Ministerstvo poskytne další miliardu korun na výměnu starých kotlů za nové, ekologické. V prvních výzvách kotlíkových dotací bude vyměněno asi 16 tisíc kotlů a tyto peníze by měly stačit i na výměnu zbývajících 8 tisíc.

Richard Brabec (ANO), ministr životního prostředí: “My se dnes snažíme, abychom motivovali majitele, kteří ještě kotel nevyměnili, aby to udělali co nejrychleji.”

Zásadní novinkou bude také to, že Státní fond životního prostředí půjčí na výměnu kotlů lidem peníze. Nebudou tak muset sami koupi předfinancovávat a čekat měsíce na proplacení peněz krajským úřadem.

Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí: “My jsme přivezli schéma, které by navýšilo finanční prostředky pro obce, aby mohly poskytnout předfinancování ve výši sta procent nákladů na pořízení nového kotle.”

Mnozí lidé si prý stále neuvědomují, že do konce roku 2022 musejí neekologické kotle podle zákona vyměnit a nyní se jim naskýtá výjimečná příležitost, provést změnu zdarma.

Nahlásit chybu


K tématu

Parkování v okolí kostela sv. Ducha zůstane zachováno. Veřejný prostor ozdobí jezírko

3. října 2025 10:26 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Okolí kostela sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu čeká výrazná proměna. Nevzhledné asfaltové parkoviště nahradí jezírko, zeleň a unikátní mobiliář. Lidé se ale nemusejí bát, že přijdou o parkování. Státní budou přesunuta za kostel.

Ozdravné pobyty dětí jsou na školách oblíbené. Ostrava na ně vyčlenila přes 30 milionů kč

10. října 2025 9:01 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

I když je ovzduší v Ostravě výrazně lepší než bývalo v minulých letech, zejména v zimních měsících určitě stále není optimální. Město proto v minulosti zřídila fond, díky kterému každoročně vyjíždějí školy na čtrnácti denní ozdravné pobyty. Připraveno je přes 30 milionů korun.

Do akce Ukliďme Česko se zapojil ostravský magistrát. Odpad byl sesbírán v Radvanicích

24. září 2025 11:39 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Úředníci magistrátu města a dobrovolníci se v rámci akce Ukliďme Česko pustili do úklidu ostravských Radvanic. Navázali tak na tradici minulých ročníků, kdy se v Ostravě podařilo sesbírat stovky kilogramů odpadu. Loni se uklízel nepořádek po povodni.


Havířov chystá velkou proměnu nám. Republiky i okolí

Dnes 8:08 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov připravuje rozsáhlou proměnu náměstí Republiky a jeho okolí. Projekt má vytvořit příjemnější a více využívaný prostor pro setkávání, odpočinek i pořádání kulturních akcí. Počítá se také s větším využitím zeleně a zachováním metasekvojí.

Tragická nehoda v Ostravě-Porubě: seniora na přechodu srazilo auto

Včera 15:04 | Ostrava-Poruba | Lukáš Zavadil

Ostravští policisté vyšetřují tragickou dopravní nehodu, která se stala v neděli ráno v Ostravě-Porubě. Na ulici 17. listopadu se střetlo osobní auto Audi se starším mužem, který přecházel po přechodu pro chodce bez semaforů. Více než devadesátiletý chodec i přes poskytnutou první pomoc na místě zemřel.

Město a Charita pomohou lidem v bytové nouzi

Včera 15:36 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Město poskytlo Charitě čtyři byty. Ta je přidělila lidem, kteří si nemohou dovolit běžné tržní nájemné. Současně jim poskytuje odbornou sociální pomoc, která podporuje nájemníky při stabilizaci jejich životní situaci.

Sdílená kola v Porubě jsou rok od roku vytíženější. Nejvyužívanější jsou od června do září

21. srpna 2026 14:38 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubané si v letních měsících užívají nejen akce, ale také projížďky na sdílených kolech. Svědčí o tom počet výpůjček, kterých v Ostravě-Porubě každým rokem přes léto přibývá.

Na sídlišti v Paskově vznikají nové zpevněné plochy

22. srpna 2026 18:00 | Paskov | Michal Feber

V ulici Papírenské v Paskově v těchto dnech probíhají stavební práce, jejichž výsledkem budou nové zpevněné plochy a chodníky, které mají zlepšit podmínky pro každodenní pohyb obyvatel sídliště.

Ostravu během týdne rozezněl a roztančil Folklór bez hranic

22. srpna 2026 10:27 | Ostrava-město | Andrea Holeszová

Pestrobarevné kroje, tradiční hudba a tance z různých koutů světa. Folklor bez hranic letos už po osmadvacáté propojil Ostravu s kulturami několika kontinentů.

Nebezpečná rostlina, která se hubí i deset let. Ostrava bojuje s bolševníkem

21. srpna 2026 17:14 | Ostrava-město | Anna Břenková

Způsobuje popáleniny a vytlačuje ostatní rostliny. Ostrava vyrazila do boje s bolševníkem velkolepým, jehož likvidace může trvat i deset let.

Mikrospánek? Tři zranění po čelním střetu dvou aut na Novojičínsku

22. srpna 2026 12:40 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

31letý řidič najednou přejel do protisměru. První protijedoucí mu stihl uhnout, další měl velké štěstí, že při vyhýbacím manévru rozbil jen zrcátka. Ten třetí to už ale nezvládl a následoval čelní střet. Hasiči museli ze dvou aut tři lidi vyprostit a záchranáři je přepravili do nemocnice, jeden letěl vrtulníkem. Na vině může být mikrospánek.

V Ostravě-Hrabůvce hořel byt, evakuovali devět lidí a dva psy

22. srpna 2026 12:07 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v sobotu ráno u požáru bytu v Ostravě-Hrabůvce. Z domu museli evakuovat devět lidí a dva psy, událost se obešla bez zranění. Škoda je 900 tisíc korun.

V Kozlovicích v noci kvůli bouřce evakuovali dětský tábor

22. srpna 2026 9:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Popadané stromy, utržená střecha i evakuace dětského tábora. Silné bouřky opět prošly i přes Moravskoslezský kraj. Hasiči měli přes noc 46 výjezdů.

Na Dny NATO se po roce vrátí Red Arrows. Na nebi budou naopak chybět Gripeny

21. srpna 2026 11:28 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Legendární akrobatická skupina britského vojenského letectva Red Arrows se po roce vrátí na Dny NATO do Mošnova. Podle organizátorů to svědčí o prestiži této tradiční akce, která vždy přiláká obrovské množství návštěvníků.

Řekám chybí voda. Povodí Odry odpouští z přehrad čtyřnásobek přítoku

21. srpna 2026 10:25 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Horké léto a minimum srážek trápí řeky v Moravskoslezském kraji. Do přehrad teď přitéká jen zlomek běžného množství vody. Přehrady ale systém drží. Povodí Odry z nich vypouští až čtyřnásobek toho, co do nich přitéká. Zachraňují tak život v řekách a zajišťují dostatek pitné vody pro celý kraj.

Hosté ve studiu: Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy

20. srpna 2026 17:10 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Budova na Gagarinově náměstí má být přestavěna na byty

Náraz do stromu a pád při skoku. Záchranáři vyjížděli v jeden den ke dvěma zraněným trailovým cyklistům

20. srpna 2026 14:28 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Středeční sjezdy na trailech v Moravskoslezském kraji skončily dvěma vážnými úrazy. 21letý cyklista po nárazu do stromu v Tošovicích utrpěl vážné poranění břicha a z místa byl transportován vrtulníkem. V Návsí pak po pádu utrpěl zranění nohy a ruky 14letý chlapec.

Báňští záchranáři zachraňovali lidi z vodní šachty Jeremenko

20. srpna 2026 14:25 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z hlubiny Vodní jámy Jeremenko v Ostravě-Vítkovicích zachraňovali báňští záchranáři lidi, kteří tam uvízli.

Ochrana ovzduší je prioritou celého MS kraje
Vydáno 22. února 2018 16:24, Celý MS kraj, Tomáš Kořistka
V posledních dnech je na mnoha místech Moravskoslezského kraje tématem číslo jedna smog. Už řadu dní jsou překračovány limity hlavně u polétavého prachu. Ve čtvrtek navštívil Ostravu ministr životního prostředí Richard Brabec a tak není divu, že se ovzduší stalo tématem číslo jedna u jeho jednání se zástupci měst i kraje.

Ministr životního prostředí Richard Brabec přivezl do našeho regionu dobrou zprávu. Ministerstvo poskytne další miliardu korun na výměnu starých kotlů za nové, ekologické. V prvních výzvách kotlíkových dotací bude vyměněno asi 16 tisíc kotlů a tyto peníze by měly stačit i na výměnu zbývajících 8 tisíc.

Richard Brabec (ANO), ministr životního prostředí: “My se dnes snažíme, abychom motivovali majitele, kteří ještě kotel nevyměnili, aby to udělali co nejrychleji.”

Zásadní novinkou bude také to, že Státní fond životního prostředí půjčí na výměnu kotlů lidem peníze. Nebudou tak muset sami koupi předfinancovávat a čekat měsíce na proplacení peněz krajským úřadem.

Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí: “My jsme přivezli schéma, které by navýšilo finanční prostředky pro obce, aby mohly poskytnout předfinancování ve výši sta procent nákladů na pořízení nového kotle.”

Mnozí lidé si prý stále neuvědomují, že do konce roku 2022 musejí neekologické kotle podle zákona vyměnit a nyní se jim naskýtá výjimečná příležitost, provést změnu zdarma.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000011784/ochrana-ovzdusi-je-prioritou-celeho-ms-kraje