Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov chce zavést participativní rozpočet

Od příštího roku budou moci lidé v Havířově hlasovat o projektech, které si sami navrhnou. S participativním rozpočtem mají pozitivní zkušenosti například v městské části Ostrava-Jih.

Zhruba pět milionů korun chce radnice v Havířově vyčlenit na projekty, o kterých by si rozhodovali občané sami. Ať už by se to týkalo například výstavby nových dětských hřišť, mobiliářů, či chodníků. O participativním rozpočtu rozhodli zastupitelé na svém posledním zasedání.

Josef Bělica (ANO), náměstek primátorky: “Bavíme se konkrétně o tom, že část rozpočtu města na příští rok bude počítat s participativní položkou, která bude určena pro jednotlivé části města k tomu, aby občané mohli rozhodnout o projektech, případně realizacích, které budou chtít v rámci lokality zrealizovat”.

Radnice se nechala inspirovat jinými městy, kde participativní rozpočet již zavedli. Pozitivní zkušenosti mají i v městské části Ostrava-Jih.

Hana Tichánková (ANO), místostarostka městského obvodu Ostrava-Jih: “V prvním ročníku jsme rozdělovali pět milionů korun, v druhém sedm. Takřka vždy šly ty investice, či nápady občanů, do zkrášlení veřejného prostoru, do tvorby dětských hřišť, do sociální oblasti”.

anketa, obyvatelé Havířova:

“Já s tím souhlasím, nemělo by rozhodovat jen město, ale lidí, kteří tady žijí”.

“Lidé by měli rozhodovat, ale ne každý je k tomu kompetentní”.

O projektech by Havířované rozhodovali v rámci elektronického hlasování. Na magistrátu vznikne také pozice projektového manažera, který bude mít participativní část rozpočtu na starosti.

Nahlásit chybu


K tématu
Bartoň a Partner s.r.o., Ostrava (Poděbradova)
Ostrava
od 12 975 Kč/měsíc

Detail

Zvar-Va Montáže s.r.o.;
Ostrava
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o., Ostrava a okolí
Ostrava
od 38 000 do 47 000 Kč/měsíc

Detail