Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Silné mrazy představují velká zdravotní rizika

Mrazy stále přetrvávají a působí velké problémy zejména rizikovým skupinám, jako jsou senioři, chronicky nemocní a nebo také děti. V celém kraji už zemřelo několik lidí. Nejčastěji to byli bezdomovci. Ve čtvrtek spěchali záchranáři k muži, který zkolaboval přímo na ulici. Bohužel se ho nepodařilo zachránit.

I když se v souvislosti s mrazy nejčastěji mluví o problémech bezdomovců, v našem regionu už zaznamenali zdravotníci i několik úmrtí, které se lidí bez domova netýkaly. Například dva starší manželé z Bocanovic umrzli po cestě domů z narozeninové oslavy. Mráz, ale dává pořádně zabrat i rizikovým skupinám lidí a nemusí jít jen o umrznutí. V Ostravě-Kunčicích zkolaboval muž po cestě z obchodu.

Lukáš Humpl, mluvčí Zdravotnické záchranné služba MS kraje: “První pomoc muži poskytli svědkové události. Tým záchranné služby pak 30 minut pokračoval ve snaze o obnovení základních životních funkcí srdeční činnosti. Jejich snaha však byla neúspěšná.”

Příčinu smrti 73letého muže samozřejmě určí teprve soudní pitva. Vzhledem k jeho věku ale patřil mezi rizikové skupiny, které by v silných mrazech měly být opatrné.

Lukáš Humpl, mluvčí Zdravotnické záchranné služba MS kraje: “Silným mrazům by neměli být vystavováni novorozenci a děti útlého věku. Opatrní by měli být především kardiaci a lidé s nemocemi dýchacího ústrojí např. astmatici. U těchto skupin je vhodné zvážit délku expozice vůči mrazivému vzduchu a délka pobytu.”

V Ostravě už také umrzli tři bezdomovci, kteří spali i v silných mrazech venku. Přitom většina charitních zařízení má stále dostatek volných míst. V Ostravě odmítá jejich služby 143 bezdomovců. Strážníci je pravidelně kontrolují.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy