Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kraj se obává plánovaných slev na jízdném

Náklady na slevy jízdného by se v Moravskoslezském kraji mohly vyšplhat až na 200 milionů korun. Slevy chce zavést vláda. Kraj má obavy ze systému proplácení.

Od poloviny června budou mít senioři nad 65 let a studenti 75% slevu na jízdném. Tu budou moci využívat ve vlacích a na příměstských autobusových linkách. Alespoň takto to plánuje vláda, která na slevy vyčlenila téměř šest miliard korun.

“Já mám starší rodiče. Pro ně je ta sleva dobrá,” uvedla žena z Havířova.

Lidé jsou touto novinkou nadšeni. Naopak, krajský úřad, jako objednavatel dopravní obslužnosti, má obavy z financování. Náklady na poskytnutí slev budou činit v MSK zhruba 200 milionů korun ročně.

“Já pevně doufám, že nám to někdo vrátí, protože pokud nám to nikdo nevrátí, tak systém veřejné dopravy v kraji se zhroutí. My těch 200 milionů korun nemáme. My jsme museli doplatit loni 100 milionů korun na mzdy řidičů,” řekl náměstek hejtmana MS Kraje Jakub Unucka (ODS).

Jeden z regionální autobusových přepravců vidí jiný problém, který se bude týkat studentů a to v souvislosti s tím, že sleva má platit jen v příměstské dopravě.

“Tam pak může narážet cestující, typický student, který bude přejíždět z města do města, že v rámci příměstské dopravy slevu v takové výši dostane a v městské dopravě sleva bude v úplně jiné výši. Mám za to, že vznikne velký tlak na objednatele městských hromadných doprav, aby poskytli slevy a tam by ta ztráta šla přímo za městem,” vysvětli ředitel osobní přepravy 3ČSAD Jakub Vyvial.

Například havířovská radnice tvrdí, že se žádnému tlaku podřizovat nebude a o slevách prozatím neuvažuje.
PLNOU PAROU VPŘED! – 130 let železniční trati Studénka - Bílovec

03.10. 10:00
Celý MS kraj, prostranství mezi Domem dětí a mládeže Bílovec a ZŠ Komenského, Bílovec

Titanic / komedie Divadla Kalich

27.10. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

The Backwards: World Beatles Show / koncert

20.11. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

SVĚT OKEN s.r.o.

od 20 000 Kč/měsíc

Detail

LIVOL WORKS s.r.o. - Jirny

od 14 600 Kč/měsíc

Detail

PM Pavlátka s.r.o.

od 25 000 do 45 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků