Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Darkovičkách se na vojáky přišlo podívat 15 000 lidí

V Darkovičkách se v okolí bunkrů bývalého československého opevnění o víkendu opět válčilo. Uskutečnil se už 20. ročník vzpomínkové akce tentokrát spojené i s výročím mobilizace a samozřejmě koncem 2. světové války.

Letos už uplynulo 73. let od doby, kdy se právě na Opavsku i v místech opevnění Darkovičky urputně bojovalo o každý metr území. V průběhu celé Ostravsko-opavské operace padlo a nebo bylo zraněno asi 100 tisíc vojáků. O víkendu se na tyto události vzpomínalo. “Je třeba si těmito akcemi připomínat, že byli ti, kteří nám pomohli a osvobodili nás,” připomněl hejtman Ivo Vondrák.

Letos je to navíc 80 let od mobilizace. Takže program byl velmi bohatý. “Připomínáme si květnovou mobilizaci, která byla reakcí na zbrojení v Německu a hrozbu napadení Československa,” vysvětlila ředitelka Slezského zemského muzea Opava Jana Horáková.

Samozřejmě byla k vidění i soudobá technika a své dovednosti divákům předvedli i záložáci z našeho kraje. “V naší jednotce aktivní zálohy máme 155 příslušníků a letos počítáme se zvýšením o dalších 90,” uvedl ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava Jaroslav Hrabec.

Organizátoři napočítali asi 15 tisíc diváků. Milovníci vojenství asi nejvíce obdivovali repliku legendárního britského stíhacího letounu Spitfire.

Nahlásit chybu


K tématu
Bartoň a Partner s.r.o., Ostrava (Poděbradova)
Ostrava
od 12 975 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o., Ostrava - Vítkovice
Ostrava
od 14 500 do 16 000 Kč/měsíc

Detail