Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Darkovičkách se na vojáky přišlo podívat 15 000 lidí

V Darkovičkách se v okolí bunkrů bývalého československého opevnění o víkendu opět válčilo. Uskutečnil se už 20. ročník vzpomínkové akce tentokrát spojené i s výročím mobilizace a samozřejmě koncem 2. světové války.

Letos už uplynulo 73. let od doby, kdy se právě na Opavsku i v místech opevnění Darkovičky urputně bojovalo o každý metr území. V průběhu celé Ostravsko-opavské operace padlo a nebo bylo zraněno asi 100 tisíc vojáků. O víkendu se na tyto události vzpomínalo. “Je třeba si těmito akcemi připomínat, že byli ti, kteří nám pomohli a osvobodili nás,” připomněl hejtman Ivo Vondrák.

Letos je to navíc 80 let od mobilizace. Takže program byl velmi bohatý. “Připomínáme si květnovou mobilizaci, která byla reakcí na zbrojení v Německu a hrozbu napadení Československa,” vysvětlila ředitelka Slezského zemského muzea Opava Jana Horáková.

Samozřejmě byla k vidění i soudobá technika a své dovednosti divákům předvedli i záložáci z našeho kraje. “V naší jednotce aktivní zálohy máme 155 příslušníků a letos počítáme se zvýšením o dalších 90,” uvedl ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava Jaroslav Hrabec.

Organizátoři napočítali asi 15 tisíc diváků. Milovníci vojenství asi nejvíce obdivovali repliku legendárního britského stíhacího letounu Spitfire.
Vánoční koncerty Miroslava Beinhauera

13.12. 17:00
Celý MS kraj, Zámek Hradec nad Moravicí - Velká dvorana

The Backwards: World Beatles Show / koncert

07.05. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

TORINA CZ s.r.o. - místo výkonu práce U Prioru 884/4

od 16 100 Kč/měsíc

Detail

Kaiserbau s. r. o.

od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

KBS Security s.r.o. - objekty Jablonec

od 87 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků