Neznámý hrdina, který jako jeden z prvních zakusil zákeřnost a brutalitu s jakou na českou scénu nastoupila nacistická moc. To byl Rudolf Josiek, který přišel o život dva dny před podpisem Mnichovské dohody v roce 1938. Hlídal totiž zátarasy na cestě u Františkových Lázní, když uviděl přijíždět motorku s dvěma civilisty.
“Volali na ně nestřílejte, my jsme sociální demokraté, my jsme přátelé. Byli to henleinovci, vytrhli mu zbraň a střelili ho do břicha, takže vykrvácel,” říká Petr Majer, autor knihy o Josiekově osudu.
Jako hrdinu z našeho regionu byl posluchačům představen v rámci přednášky v třinecké knihovně. Na té si také jeho rodina převzala čestné občanství a medaili spolku vysloužilých celníků Slezska.
“Znamená to tolik, že se spolek váží toho, že vůbec rodina do dneška nějakým způsobem pečuje o tu vzpomínku,” říká František Halás, zástupce spolku vysloužilých celníků Slezska.
“Vzpomínám si, že jsem byla v kočárku jako tříletá holka, když jsme ho potkali ve městě.vidím úplně to místo kde. Byl v uniformě a vidím ho jako dnes,” říká jeho neteř Zdenka Kovářová.
“Moje maminka s babičkou prali tu uniformu zakrvácenou, jak ho převezli z té vojny sem, aby ho tady mohli pochovat,” říká další z rodinných příslušníků Jan Bobek.
Uctít památku Rudolfa Josieka můžete na třineckém hřbitově Folvark. V zakrvácené uniformě putovalo tělo Josieka nejdříve do Terezína, poté bylo pohřbeno v Třinci. Pohřeb se všemi poctami pak proběhl znovu v roce 1947.