Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Řezbáři předvedli na Pustevnách práci se dřevem

Na Pustevnách byly k vidění práce ze dřeva. Své umění tam předvedli ti nejlepší řezbáři z České a Slovenské republiky. V rámci řezbářského sympozia Dřevěné Pustevny vytvářeli účastníci prvky pro zkrášlení areálu, ale také se utkali v řezání na čas.

Silné ruce, zápal a hlavně talent. To vše bylo k vidění na řezbářském sympoziu, které proběhlo na beskydských Pustevnách. Ti nejlepší z nejlepších tam předvedli, co dokážou ze dřeva vyrobit. A nejde jen o ozdobné, ale také o potřebné a užitečné předměty.

"Letos je to již čtvrtý ročník řezbářského sympozia. Každým rokem vyrábíme nějaké předměty, něco na zkrášlení Pusteven. V prvním ročníku jsme třeba dělali lavičky, letos to budou stojany na kola, aby si měli cyklisté kam svá kola odložit, když přijedou na Pustevny," říká Dita Korčák Hrtusová, organizátorka sympozia.

Kromě užitečných věcí mohli řezbáři lidem předvést i svou invenci. Ale pozor! Aby se nad svými výtvory nerozplývali a nepárali se s každým detailem, jejich výkon museli stihnout v co nejkratší dobu.

"Řezbáři musí v limitu jedné hodiny vyřezat sochu dle vlastního výběru a poté probíhá dražba, lidé si mohou sochy koupit a odnést domů," říká Dita Korčák Hrtusová.

Fajn, že jsou chlapi opravdu šikovní, o tom, jak vidíte není pochyb. Teď by se hodilo pár informací o tom, jak si práci co nejvíce usnadnit. Například, jaké dřevo si vůbec na řezání vybrat.

"Do exteriéru je nejlepší z dubového dřeva, protože dlouho vydrží. My musíme pracovat s čerstvým dubovým dřevem, protože když je dub vyschlý, tak už je jak kámen a ta pila v něm skáče," vysvětluje jeden z řezbářů Adam Bakoš.

Tohle byla slova zkušeného řezbáře. Sympozia se ale zúčastnili i mnohem mladší borci. Jedním z nich je Arian Firouzi, který se svému koníčku věnuje teprve dva roky. Za hodinku se rozhodl vytvořit sochu štiky.

"Dělal jsem to hodinu, řezbářství se věnuji od dvanácti, teď je mi čtrnáct, takže dva roky. Můj první výtvor byla sova a medvídek, dělal jsem je dlátkama. Pak jsme se jeli podívat na Pustevny a tady jsem začal, protože se mi to moc líbilo," říká Arian.

Letos bylo na Pustevnách opravdu co vidět a při dražbě bylo z čeho vybírat. Akci pravidelně sponzorují Biskupské Lesy, které řezbářům dodávají potřebný materiál, tedy vhodné dřevo.
Bylinky pro děti / přednáška Milady Gilgové

Zítra
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

PLNOU PAROU VPŘED! – 130 let železniční trati Studénka - Bílovec

03.10. 10:00
Celý MS kraj, prostranství mezi Domem dětí a mládeže Bílovec a ZŠ Komenského, Bílovec

Titanic / komedie Divadla Kalich

27.10. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Jandl stav s.r.o.

od 14 700 Kč/měsíc

Detail

Petr Pchálek

od 25 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

FEE Transport s.r.o. - prac. Olomouc

od 20 000 do 60 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků