Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Štrambersko bylo kdysi velkým korálovým útesem

Opět se vydáme do muzea. Budeme totiž pokračovat v povídání o geologických zajímavostech Beskyd. Jak už jsme minule zmínili, pohoří je vlastně vyzdvihnuté dno pravěkého moře. I dnes je na některých horninách patrné, že na jeho dně žilo mnoho druhů zajímavých živočichů.

Minule jsme si s geoložkou ostravského muzea Evou Mertovou prozradili, že Beskydy jsou vlastně odrazem dna pravěkého moře. Z velké části se jedná o takzvané hlubokovodní flyše. To ale není všechno, v některých oblastech horniny dokazují, že byly kdysi korálovými útesy. Patrné je to například na Štrambersku.

"Jsou zastoupeny štramberskými vápenci. Ty jsou pozůstatkem nějakého velkého korálového útesu, který je hodně podobný současnému velkému korálovému útesu u Austrálie. Byl opravdu mohutný a byl na něm bohatý život. Ve Štramberku už v roce devatenáct set bylo popsáno na šest set různých druhů fosilních živočichů, od té doby se ještě objevily další," říká Eva Mertová.

Mezi nejvýznamnější živočichy, jejichž zkameněliny a obtisky lze v horninách pozorovat, patří například Amoniti. Na první pohled podobní dnešním šnekům, ve skutečnosti šlo ale o mořského tvora.

"Byla to vlastně chobotnička, která žila v ulitě. Žila jen v jedné její části, zbývající část byla vyplněna plynem. A ten Amonit mohl regulovat výtrysky toho plynu a to, jak rychle plave, jestli plave nahoru, nebo dolů. Předpokládá se, že to byl nejobávanější druhohorní dravec," vysvětluje Eva Mertová.

Mezi další horniny, které jsou v Beskydech k nalezení a které jsme v muzeu viděli, patří například železná ruda, kterou v horách údajně těžili už Keltové. Některé obce se podle toho také jmenují. Například Staré Hamry, kde se železo zpracovávalo. K vidění jsou pak také kalcity, korálové vápence, které opracovala dešťová voda a vytvořila v něm trhliny a pukliny a hornina kvůli okolním vlivům znovu krystalizovala. Zajímavé jsou také Těšínity, vyvřeliny z podmořských vulkánů.

"Další zajímavostí jsou Těšínity, velmi speciální horniny, které se kromě naší oblasti vyskytují už jen ve Skotsku. A dokonce, když na začátku devatenáctého století informovali o tom, že se zde nalezly tyto horniny, byla to malá vědecká senzace, na kterou se přijel podívat i ředitel francouzského geologického muzea," dodává Eva Mertová.

Jak nám v muzeu dokázali, Beskydy jsou skutečně zajímavým odrazem dob dávno minulých. Pokud máte zájem dozvědět se více a podívat se na horniny na vlastní oči, navštivte Geopark Podbeskydí na Štrambersku. Toto území nabízí mnoho výletních tras vhodných pro celé rodiny. Více informací naleznete na stránkách geoparkpodbeskydi.cz

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy