Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: MS kraj hledá účinné metody likvidace jmelí

  • Celý MS kraj,

Přemnožené jmelí likviduje v MS kraji tisíce stromů. Některé radnice se pustily do boje s ním. Zkouší speciální postřik i radikální ořezy. Vedení MS kraje hledá účinné metody jak zlikvidovat jmelí a připravuje komplexní návod, jak se s ním poprat a vyhrát nad ním.

Jmelí je oblíbená vánoční ozdoba a také léčivka. Traduje se, že přináší do domu štěstí. Ale v posledních letech se nadmíru rozmnožilo a pro MS kraj je obrovskou hrozbou, proti které není jednoduchá obrana. Jmelí bílé je rychle se množící parazit, který napadá dřeviny a pomalu z nich vysává život. Ze stromu na strom se šíří v trusech ptáků, kteří se bobulemi jmelí živí.

“Řešíme kalamitní stav jmelí a toto je jeden z dílčích prvků. Společnost Safe Trees řeší zhruba rok a půl postřiky proti jmelí. Uvidíme, jestli je možné začlenit jejich postřik jako aplikaci před jmelím,” říká Jarmila Uvírová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje.

“Problematika jmelí je široká, my ho na kraji řešíme asi už třetí rok. Představili jsme nápad, jak ten management zvládnout. Základní problém je, že je to něco, co začíná nabírat rozměry ekologické katastrofy a je to třeba řešit systémově ve velkých celcích. V současné době probíhají pilotní studie,” říká ředitel společnosti Safe Trees Jaroslav Kolařík.

Kraj ve spolupráci s jednotlivými obcemi zmapoval stav stromů na celém území regionu. Následně odborníci stanoví metodu likvidace jmelí. Na řadu tak přijde jak ořez, tak speciální metody likvidace a v některých případech bohužel i kácení. Podle odborníků se ale jmelí nepodaří zcela zničit v celé šíři krajiny.

“Na druhou stranu poměrně významnou součástí tohoto problému je péče o významné stromy, aleje a podobně. Je tady snaha ty významné stromy stabilizovat, byť na nějakou dobu. Tam právě selhávají tradiční metody, jako ořez stromů, které odebírá listový aparát hostitelské dřevině,” dodává ředitel Kolařík.

Pomoci by mohla nová metoda likvidace jmelí, a to použití růstových hormonů. V době vegetačního klidu se na jmelí aplikuje fyto hormon, který způsobí rozpad jmelí. “V současné době je to poměrně nová věc, takže zatím není podporována z operačního programu životního prostředí. Doufáme, že brzy bude. My jsme vlastně tento typ ošetření do republiky dotáhli a společně s našili kolegy ze Spojených států amerických jsme metodu vyvinuli. Poslední dva roky naše centrum aplikovaného výzkumu zabývá ověřováním technologie a monitoringem výsledků,” dodává Kolařík.

Ty ukázaly funkčnost aplikace. Nyní firma testuje jednak vliv na ostatní organismy a také rozsah regenerace keřů po aplikaci. “Jmelí řešíme v různých rovinách. Jedná se o operační program ze státního fondu, který se nám podařilo vyřídit, kde bude program pro obce, města a dotčené subjekty,” říká náměstkyně Uvírová. Kraj nezapomíná ani na menší obce, pro které chystá vlastní dotační program tak, aby se jmelí likvidovalo plošně. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy