Také Ostrava si v úterý připomněla výročí okupace

Jak jistě víte, v noci z 20. na 21. srpna vstoupila na území tehdejší Československé republiky vojska Varšavské smlouvy. Je důležité, abychom si podobné milníky neustále připomínali a proto se i letos v Ostravě vzpomínalo. Ulice v centru města vypadaly podobně, jako před 50ti lety.

Uplynulo přesně 50. let ode dne, kdy na naše území vpadla vojska pěti sousedních států Varšavské smlouvy. Výročí si připomněla v úterý i Ostrava. Díky dvacítce dobrovolníků se okolí centra města vrátilo do roku 68. Na sloupy, zdi budov, výklady a další místa byly nainstalovány panely se vzkazy, totožnými jako tehdy. Ostravané si je zájmem četli a mnozí i vzpomínali. “Kolem kasáren Bělském lese Byla kasárna a kolem nich řada tanků. Viděli, že je fotím a tak vystřelili do vzduchu,” řekl jeden z pamětníků a další ho doplnil: “Mě to zarmoutilo, že přijeli. Perfektně jsem sice uměl rusky, ale jak přijely tanky, neznám ani charašo.”

Okupaci připomněla i historická vojenská vozidla, zaparkovaná na náměstí Dr. E. Beneše a také vojáci v dobových uniformách. “Před 50ti lety se tahle vozidla mohla v Ostravě objevit. Jsou to stejné typy ve stejném označením. Jsou vybaveny bílými, invazními pruhy, aby se odlišily od vozidel používaných Československou armádou,” vysvětlil jeden z majitelů historických vozidel.

Atmosféru srpna 68 v Ostravě mohli lidé nasát i z výstavky dobových fotografií uložených v archivu města, které zároveň posloužily i k výrobě vystavených panelů.
Tři v háji / divadelní představení

04.03. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Spisovatelé do knihoven: Kateřina Rudčenková / beseda

05.03. 18:00
Celý MS kraj, Knihovna, Bílovec

Spisovatelé do knihoven: Radek Malý / beseda

10.03. 18:00
Celý MS kraj, Knihovna, Bílovec

VASDOR CZ s.r.o. - Praha-východ

od 14 800 do 16 000 Kč/měsíc

Detail

FORDEX s.r.o. - Praha-východ

od 14 800 Kč/měsíc

Detail

CRISTAL - BEST, s.r.o. - okres Pardubice

od 16 100 do 16 250 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků