Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Hlučínském jezeře se utopil muž

Prázdniny jsou každým rokem nejrizikovějším obdobím nejen kvůli úrazům, ale ze statistik vyplývá, že je i nejvíce utonulých. V posledních letech se naštěstí daří toto číslo snižovat. Náš kraj ale vloni patřil k nejtragičtějším. Poslední případ se stal v pátek v Hlučínském jezeře.

Záchranná služba spěchala v pátek 24. srpna na Hlučínské jezero, kde měla nahlášeno tonutí. Operátoři tísňové linky také zalarmovali vodní záchrannou službu, která lokalitu střeží. Plavčíci byli na místě okamžitě a snažili se 63letého muže oživit až do příjezdu záchranářů. “Pacient byl při našem příjezdu v bezvědomí, došlo u něj k selhání všech životních funkcí. Lékař při prvotním vyšetření zjistil, že jsou u něj přítomny známky smrti. Resuscitace byla proto ukončena,”  popisuje mluvčí ZZS MS kraje Lukáš Humpl.

Podle svědků prý muž při plavání najednou vykřikl bolestí a zmizel pod hladinou. Je tedy možné, že příčinou utonutí byly nějaké zdravotní komplikace. Záchranáři připomínají, že v podobných případech, při plavání na otevřené vodní ploše je důležité, mít nablízku dalšího člověka. “Při záchraně je nejdůležitější myslet na vlastní bezpečnost. Tzn. použít nějakou pomůcku a ne bezhlavě za tím tonoucím skákat. Před koupáním bychom si měli zjistit, jak je hluboká voda, jestli tam není cizí těleso. Zkrátka jestli je to koupání bezpečné,”  vysvětluje místopředseda Vodní záchranné služby ČČK Ostrava David Koudelka.

V roce 2018 se utopilo 181 lidí a z toho o prázdninách 43. Za uplynulých 10 let to bylo neméně. Tři čtvrtiny z nich byli muži. Mezi utonulými bylo 10 dětí mladších 14ti let. Nejvíce jich pocházelo z našeho kraje.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy