Hasiči ze tří států trénovali záchranu v sutinách

Moravskoslezský kraj se pyšní jednou z nejlépe vycvičených jednotek hasičů pro záchranu osob ze sutin, která je navíc certifikována i mezinárodně. V tomto týdnu připravil krajský hasičský sbor velké cvičení pro své kolegy ze Slovinska a Černé Hory. Výcvik je součástí komplexního projektu Evropské unie Direct.

Reklama

Výbuch panelového domu domu ve Frenštátě pod Radhoštěm, exploze vily v Šenově u Nového Jičína, nebo v Ostravě zborcená střecha Lídlu pod hromadami sněhu. Tam všude museli zasahovat specialisté hasičů na práce v sutinách.  Tento tým je schopen zasahovat kdekoliv ve světě. V projektu Direct nyní předává své zkušenosti i kolegům Z Černé Hory a Slovinska, kteří přijeli na několikadenní cvičení do Ostravy. "Jejich odborná příprava je na dvou úrovních. jedna je teoretická , kdy se na konferencích dozvídají moderní trendy, ale zároveň samozřejmě procházejí i praktickým výcvikem," vysvětluje koordinátor projektu Direct z HZS MS kraje Jiří Němčík.

Ve čtvrtek se hasiči v praktické části učili spolupracovat přímo v akci. V areálu centra bezpečné jízdy v Přívoze bylo nasimulováno zřícení mostu a sesuv půdy. "Teď vidíte prvotní úkol, což je stabilizace mostní konstrukce, aby záchranáři mohli k tomu samotnému následku," říká velitel čety Stanislav Kostka a jeho kolega Ondřej Šesták u druhého stanoviště popisuje: "Ukazovali jsme kolegům z Černé Hory rychlou záchranu, kterou mohou využít při využití minimální stabilizační sady."

Vrcholem cvičení pak je záchrana osob ze sutin se vším všudy. Tedy i se speciálně vycvičenými psy a bez jakékoliv nápovědy o počtu zavalených osob. V rámci projektu Direct absolvují hasiči celkem 7 výcviků u nás i v zahraničí. Součástí jsou ale i konference, semináře a nebo třeba soutěže pro žáky. 
SOUZNĚNÍ - Festival adventních zvyků, koled a řemesel

Dnes 18:00 - 16.12. 20:00
Celý MS kraj, Frýdek-Místek, Ostrava, Kunčice p.O., Kozlovice

AGROCHOVEX, s.r.o.
Frýdek-Místek
od 17 000 Kč

Detail

ARMAGAS s. r. o.
Frýdek-Místek
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

MPM -QUALITY v.o.s.
Nový Jičín
od 25 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu