Hasiči ze tří států trénovali záchranu v sutinách

Moravskoslezský kraj se pyšní jednou z nejlépe vycvičených jednotek hasičů pro záchranu osob ze sutin, která je navíc certifikována i mezinárodně. V tomto týdnu připravil krajský hasičský sbor velké cvičení pro své kolegy ze Slovinska a Černé Hory. Výcvik je součástí komplexního projektu Evropské unie Direct.

Výbuch panelového domu domu ve Frenštátě pod Radhoštěm, exploze vily v Šenově u Nového Jičína, nebo v Ostravě zborcená střecha Lídlu pod hromadami sněhu. Tam všude museli zasahovat specialisté hasičů na práce v sutinách.  Tento tým je schopen zasahovat kdekoliv ve světě. V projektu Direct nyní předává své zkušenosti i kolegům Z Černé Hory a Slovinska, kteří přijeli na několikadenní cvičení do Ostravy. "Jejich odborná příprava je na dvou úrovních. jedna je teoretická , kdy se na konferencích dozvídají moderní trendy, ale zároveň samozřejmě procházejí i praktickým výcvikem," vysvětluje koordinátor projektu Direct z HZS MS kraje Jiří Němčík.

Ve čtvrtek se hasiči v praktické části učili spolupracovat přímo v akci. V areálu centra bezpečné jízdy v Přívoze bylo nasimulováno zřícení mostu a sesuv půdy. "Teď vidíte prvotní úkol, což je stabilizace mostní konstrukce, aby záchranáři mohli k tomu samotnému následku," říká velitel čety Stanislav Kostka a jeho kolega Ondřej Šesták u druhého stanoviště popisuje: "Ukazovali jsme kolegům z Černé Hory rychlou záchranu, kterou mohou využít při využití minimální stabilizační sady."

Vrcholem cvičení pak je záchrana osob ze sutin se vším všudy. Tedy i se speciálně vycvičenými psy a bez jakékoliv nápovědy o počtu zavalených osob. V rámci projektu Direct absolvují hasiči celkem 7 výcviků u nás i v zahraničí. Součástí jsou ale i konference, semináře a nebo třeba soutěže pro žáky. 
Agatha Christie: Vražda v Orient expresu / premiéra inscenace

25.01. 17:30
Celý MS kraj, Těšínské divadlo, Český Těšín

Dětský Karneval v Bašce

26.01. 15:00
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

Country bál v Bašce

08.02. 19:00
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

ChacharNet s.r.o.
Ostrava-město
od 106 Kč do 150 Kč

Detail

INVOLVEX TRADE s.r.o.
Ostrava-město
od 17 800 Kč

Detail

HUSA Restaurant s. r. o.
Ostrava-město
od 16 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků