Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Dopad znečištění ovzduší na zdravotní stav obyvatelstva

Celý MS kraj |

Vliv znečištění ovzduší na zdraví lidí v česko-polském pohraničí se bude díky projektu HealthAir zkoumat komplexně a v rozsahu, který nezná hranic. Centrum epidemiologického výzkumu ostravské Lékařská fakulty, společně s katedrou ochrany životního prostředí v průmyslu Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava a polskými partnery se pustili do společného projektu. Závěry bychom měli znát do dvou let. Výjimečností projektu je mimo jiné i to, že samotní výzkumníci budou s výsledky zajíždět přímo za lidmi.

Ovzduší nezná hranic, to je neodiskutovatelná pravda. A také proto by se na ovzduší a i na jeho dopady mělo nahlížet bez regionálního dělení a v celé šířce území. Tématem zdravotních rizik obyvatel, kteří žijí v místech s nejhorší kvalitou ovzduší, se už řada studií zabývala. Ovšem zatím jen dílčím způsobem v rámci určitého území formou případových studií. Díky česko-polskému projektu se řeší problematika společně na základě jednotného metodického přístupu bez ohledu na státní hranice. “Tento projekt není typický vědecko výzkumný, spíš bychom ho nazval výzkumně-společenský. Hlavní cíl je zvýšení povědomí lidí, co mohou očekávat, když v takovém prostředí budou dlouhodobě žít. Co mohou očekávat i od další generace. Tyto důsledky jsou nejen na zdravotní stav, ale i na socioekonomické aspekty společnosti,” komentuje rámec projektu Vítězslav Jiřík z Lékařské fakulty OU.

Projekt se zaměřil na česko-polské příhraničí. Na české straně bude zahrnovat v podstatě celý  MS kraj včetně okresu Jeseník, na polské straně pak Opolské a Slezské vojvodství. Všude tam kvalita ovzduší dlouhodobě nevyhovuje legislativním normám a má negativní vliv na zdraví a život místních obyvatel. “S partnery jsme se dohodli, že sesbíráme data o zdravotním stavu, povídáme se na ně z pohledu enviromentální epidemiologie a zkusíme kvantifikovat jaké dopady má nekvalitní ovzduší na zdraví lidí v zájmové oblasti. Budeme brát data, která jsou dostupná v celostátních databázích o zdravotním stavu,” říká Vítězslav Jiřík.


Odborníci budou mít k dispozici data asi jednoho milionu lidí a porovnávat budou období roku 2005 a 2015. A to i z pohledu trendu vývoje zlepšení či setrvalého stavu. Cílem je charakterizovat zdravotní rizika, tedy pravděpodobnost vzniku nemocí, zejména chronických bronchitid, ale i plicní nemoci anebo například rizika vzniku karcinomu plic. 


“Teď máme k dispozici nové postupy, které využívá světová zdravotnická organizace a my očekáváme, že přímo na tom vzorku obyvatelstva kvantifikujeme kolik lidé předčasně umře a kolik lidí bude zbytečně nemocných,” komentuje výzkum Vítězslav Jiřík. 

“Lékařská fakulta bude nejblíže spolupracovat s VŠB-TU, její výzkumníci budou mít za úkol mapovat znečištění ovzduší na polské a české straně. My potom budeme kvantifikovat zdravotní rizika,” dodává doktorandka Andrea Dalecká, junior vědecký pracovník.  Vysoká škola báňská s polským institutem meteorologie a bezpečnostně technologickým klastrem mapují čistotu ovzduší už od loňského podzimu. Je to už třetí společný projekt, jeho výsledky poslouží výzkumníkům z lékařské fakulty.  ”Ty vzorky, které budeme analyzovat z osmi směrů se budou zkoumat speciální metodou, která se moc nepoužívá - neutronovou aktivační analýzou. Výhoda analýz je, že z jednoho vzorku dokážeme analyzovat desítky prvků,” dodává Petr Jančík, VŠB - Technická univerzita Ostrava. 

“Co se týká polutantů znečištěného ovzduší, tak budeme sledovat stav polétavého prachu PM 10 a PM 2,5, dále stav oxidu dusičitého a látek s potenciálními karcinogenními účinky, jako jsou benzoapyren a benzen,” říká doktorandka Dalecká. Výsledky výzkumu budou známy na počátku roku 2020. Potom se odborníci vydají přímo za lidmi do těch oblastí, jejichž data zkoumali. O nebezpečí, které znečištění ovzduší představuje pro lidské zdraví se pak dozví nejen obyvatelé monitorovaných oblastí, ale i vedení obcí a zainteresované subjekty, a to prostřednictvím seminářů a konferencí.


Nahlásit chybu


Bezpečnostní stojany používají cyklisté špatně, kolo se dá lehce odcizit

Kamerový systém v Karviné vytrasoval cestu zloděje kola. Pachatel byl dopaden a jeho činem se zabývají policisté. Podle strážníků by ale k podobným krádežím nemuselo vůbec docházet, pokud by cyklisté využívali bezpečnostní stojany ve městě správným způsobem.

Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

Včera 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

Včera 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

Včera 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Projekt Rodinného centra Mozaika a města splní další vánoční přání

Rodinné centrum Mozaika ve spolupráci se sociálním odborem města připravuje další ročník projektu Vánoční překvapení. Jeho cílem je obstarat pod stromeček dárky pro novojičínské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Vrátní

Ostrava Nástup: od 1. prosince 2024 od 18 900 do 22 000 Kč/měsíc

Muž obviněný z krádeží a sprejování v Karviné čelí až pěti rokům vězení

21. listopadu 2024 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.

Pádem ze střechy si muž v Ostravě přivodil těžká zranění

21. listopadu 2024 11:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.

Vedení MS kraje poděkovalo složkám IZS za zásahy a pomoc při povodních

21. listopadu 2024 11:02 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová | Jesenický expres

Poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich obydlí.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

21. listopadu 2024 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

CISO ocenilo medailisty a národní rekordmany

21. listopadu 2024 8:43 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Regionální zprávy POLAR

Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje reprezentanty v individuálních sportech v MS kraji a tato podpora se vyplatila i v roce 2024. Na slavnostním setkání tak CISO mohlo ocenit ty nejúspěšnější.

EKO MAGAZÍN: Dopad znečištění ovzduší na zdravotní stav obyvatelstva
Vydáno 14. listopadu 2018 13:32, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Vliv znečištění ovzduší na zdraví lidí v česko-polském pohraničí se bude díky projektu HealthAir zkoumat komplexně a v rozsahu, který nezná hranic. Centrum epidemiologického výzkumu ostravské Lékařská fakulty, společně s katedrou ochrany životního prostředí v průmyslu Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava a polskými partnery se pustili do společného projektu. Závěry bychom měli znát do dvou let. Výjimečností projektu je mimo jiné i to, že samotní výzkumníci budou s výsledky zajíždět přímo za lidmi.

Ovzduší nezná hranic, to je neodiskutovatelná pravda. A také proto by se na ovzduší a i na jeho dopady mělo nahlížet bez regionálního dělení a v celé šířce území. Tématem zdravotních rizik obyvatel, kteří žijí v místech s nejhorší kvalitou ovzduší, se už řada studií zabývala. Ovšem zatím jen dílčím způsobem v rámci určitého území formou případových studií. Díky česko-polskému projektu se řeší problematika společně na základě jednotného metodického přístupu bez ohledu na státní hranice. “Tento projekt není typický vědecko výzkumný, spíš bychom ho nazval výzkumně-společenský. Hlavní cíl je zvýšení povědomí lidí, co mohou očekávat, když v takovém prostředí budou dlouhodobě žít. Co mohou očekávat i od další generace. Tyto důsledky jsou nejen na zdravotní stav, ale i na socioekonomické aspekty společnosti,” komentuje rámec projektu Vítězslav Jiřík z Lékařské fakulty OU.

Projekt se zaměřil na česko-polské příhraničí. Na české straně bude zahrnovat v podstatě celý  MS kraj včetně okresu Jeseník, na polské straně pak Opolské a Slezské vojvodství. Všude tam kvalita ovzduší dlouhodobě nevyhovuje legislativním normám a má negativní vliv na zdraví a život místních obyvatel. “S partnery jsme se dohodli, že sesbíráme data o zdravotním stavu, povídáme se na ně z pohledu enviromentální epidemiologie a zkusíme kvantifikovat jaké dopady má nekvalitní ovzduší na zdraví lidí v zájmové oblasti. Budeme brát data, která jsou dostupná v celostátních databázích o zdravotním stavu,” říká Vítězslav Jiřík.


Odborníci budou mít k dispozici data asi jednoho milionu lidí a porovnávat budou období roku 2005 a 2015. A to i z pohledu trendu vývoje zlepšení či setrvalého stavu. Cílem je charakterizovat zdravotní rizika, tedy pravděpodobnost vzniku nemocí, zejména chronických bronchitid, ale i plicní nemoci anebo například rizika vzniku karcinomu plic. 


“Teď máme k dispozici nové postupy, které využívá světová zdravotnická organizace a my očekáváme, že přímo na tom vzorku obyvatelstva kvantifikujeme kolik lidé předčasně umře a kolik lidí bude zbytečně nemocných,” komentuje výzkum Vítězslav Jiřík. 

“Lékařská fakulta bude nejblíže spolupracovat s VŠB-TU, její výzkumníci budou mít za úkol mapovat znečištění ovzduší na polské a české straně. My potom budeme kvantifikovat zdravotní rizika,” dodává doktorandka Andrea Dalecká, junior vědecký pracovník.  Vysoká škola báňská s polským institutem meteorologie a bezpečnostně technologickým klastrem mapují čistotu ovzduší už od loňského podzimu. Je to už třetí společný projekt, jeho výsledky poslouží výzkumníkům z lékařské fakulty.  ”Ty vzorky, které budeme analyzovat z osmi směrů se budou zkoumat speciální metodou, která se moc nepoužívá - neutronovou aktivační analýzou. Výhoda analýz je, že z jednoho vzorku dokážeme analyzovat desítky prvků,” dodává Petr Jančík, VŠB - Technická univerzita Ostrava. 

“Co se týká polutantů znečištěného ovzduší, tak budeme sledovat stav polétavého prachu PM 10 a PM 2,5, dále stav oxidu dusičitého a látek s potenciálními karcinogenními účinky, jako jsou benzoapyren a benzen,” říká doktorandka Dalecká. Výsledky výzkumu budou známy na počátku roku 2020. Potom se odborníci vydají přímo za lidmi do těch oblastí, jejichž data zkoumali. O nebezpečí, které znečištění ovzduší představuje pro lidské zdraví se pak dozví nejen obyvatelé monitorovaných oblastí, ale i vedení obcí a zainteresované subjekty, a to prostřednictvím seminářů a konferencí.


Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000014611/eko-magazin-dopad-znecisteni-ovzdusi-na-zdravotni-stav-obyvatelstva