S chladným počasím se do měst o obcí v našem regionu vrátil smog. Koncentrace polétavého prachu se pohybují na hranici povoleného limitu. Prach je ale pouze jednou z mnoha znečišťujících látek v ovzduší a hlavně v průmyslové Ostravě nebo Třinci je i mnoho dalších. Není tedy náhodou, že se v Ostravě koná konference "Za čistý vzduch v průmyslových městech Evropy." "Takovým heslem Arniky je, že znečištění nezná hranic. My skutečně pracujeme mezinárodně, takže to, co si tady v Ostravě uvědomujeme je, že se situace dlouhodobě zlepšuje. V modernizacích jsou pozitivní trendy," uvádí koordinátorka zahraničních projektů Arniky Kateřina Krejčová.
V Ostravě a Moravskoslezském kraji se politici ve spolupráci s odborníky ochranou ovzduší dlouhodobě zabývají a mohou tak být příkladem pro jiné země, které jsou teprve na začátku. "MS kraj se ve srovnání s ostatními zlepšuje, ale může to být i tím, že ti ostatní usnuli na vavřínech," říká odborník na toxické látky a odpady Jindřich Petrlík.
Mnoho podobně špatným ovzduším postižených lokalit je například v sousedním Polsku. "Naším hlavním úkolem je vytvářet tlak na regionální politiky, aby realizovali programy na likvidaci kotlů na pevná paliva a aby se lidé ve městech připojovali k ústřednímu topení," vysvětluje odborník na ochranu ovzduší z Polska Rafał Psik.
Hned v šesti zemích, které mají na konferenci zastoupení působí huť ArcelorMittal. I její zástupci se konference zúčastnili, aby prezentovali investice do ekologizace provozu.