Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V boji se špatným ovzduším jdeme mnoha zemím příkladem

Ovzduší a jeho ochrana je v Ostravě stále velmi aktuálním tématem. Do Moravskoslezské metropole se nyní sjeli odborníci z mnoha zemí, aby si předali zkušenosti, jak za jeho zlepšení bojovat. Viníkem špatného stavu z velké části průmysl a tak je Ostrava pro mnoho zemí v tomto ohledu vzorem.

S chladným počasím se do měst o obcí v našem regionu vrátil smog. Koncentrace polétavého prachu se pohybují na hranici povoleného limitu. Prach je ale pouze jednou z mnoha znečišťujících látek v ovzduší a hlavně v průmyslové Ostravě nebo Třinci je i mnoho dalších. Není tedy náhodou, že se v Ostravě koná konference "Za čistý vzduch v průmyslových městech Evropy."  "Takovým heslem Arniky je, že znečištění nezná hranic. My skutečně pracujeme mezinárodně, takže to, co si tady v Ostravě uvědomujeme je, že se situace dlouhodobě zlepšuje. V modernizacích jsou pozitivní trendy," uvádí koordinátorka zahraničních  projektů Arniky Kateřina Krejčová.

V Ostravě a Moravskoslezském kraji se politici ve spolupráci s odborníky ochranou ovzduší dlouhodobě zabývají a mohou tak být příkladem pro jiné země, které jsou teprve na začátku. "MS kraj se ve srovnání s ostatními zlepšuje, ale může to být i tím, že ti ostatní usnuli na vavřínech," říká odborník na toxické látky a odpady Jindřich Petrlík.

Mnoho podobně špatným ovzduším postižených lokalit je například v sousedním Polsku. "Naším hlavním úkolem je vytvářet tlak na regionální politiky, aby realizovali programy na likvidaci kotlů na pevná paliva a aby se lidé ve městech připojovali k ústřednímu topení," vysvětluje odborník na ochranu ovzduší z Polska Rafał Psik.

Hned v šesti zemích, které mají na konferenci zastoupení působí huť ArcelorMittal. I její zástupci se konference zúčastnili, aby prezentovali investice do ekologizace provozu. 

Nahlásit chybu


K tématu
AHOL - Střední odborná škola, s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 23 600 Kč/měsíc

Detail

Stračena Pub s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 22 600 Kč/měsíc

Detail

HB group Facility s.r.o.,
Ostrava
od 13 000 do 15 000 Kč/měsíc

Detail