Reklama

V boji se špatným ovzduším jdeme mnoha zemím příkladem

Ovzduší a jeho ochrana je v Ostravě stále velmi aktuálním tématem. Do Moravskoslezské metropole se nyní sjeli odborníci z mnoha zemí, aby si předali zkušenosti, jak za jeho zlepšení bojovat. Viníkem špatného stavu z velké části průmysl a tak je Ostrava pro mnoho zemí v tomto ohledu vzorem.

Stáhnout video
Reklama

S chladným počasím se do měst o obcí v našem regionu vrátil smog. Koncentrace polétavého prachu se pohybují na hranici povoleného limitu. Prach je ale pouze jednou z mnoha znečišťujících látek v ovzduší a hlavně v průmyslové Ostravě nebo Třinci je i mnoho dalších. Není tedy náhodou, že se v Ostravě koná konference "Za čistý vzduch v průmyslových městech Evropy."  "Takovým heslem Arniky je, že znečištění nezná hranic. My skutečně pracujeme mezinárodně, takže to, co si tady v Ostravě uvědomujeme je, že se situace dlouhodobě zlepšuje. V modernizacích jsou pozitivní trendy," uvádí koordinátorka zahraničních  projektů Arniky Kateřina Krejčová.

V Ostravě a Moravskoslezském kraji se politici ve spolupráci s odborníky ochranou ovzduší dlouhodobě zabývají a mohou tak být příkladem pro jiné země, které jsou teprve na začátku. "MS kraj se ve srovnání s ostatními zlepšuje, ale může to být i tím, že ti ostatní usnuli na vavřínech," říká odborník na toxické látky a odpady Jindřich Petrlík.

Mnoho podobně špatným ovzduším postižených lokalit je například v sousedním Polsku. "Naším hlavním úkolem je vytvářet tlak na regionální politiky, aby realizovali programy na likvidaci kotlů na pevná paliva a aby se lidé ve městech připojovali k ústřednímu topení," vysvětluje odborník na ochranu ovzduší z Polska Rafał Psik.

Hned v šesti zemích, které mají na konferenci zastoupení působí huť ArcelorMittal. I její zástupci se konference zúčastnili, aby prezentovali investice do ekologizace provozu. 

ReklamaValaši na Těšínsku / výstava

28.03. 16:00 - 29.03. 18:00
Celý MS kraj, Výstavní síň, Jablunkov

Michal Ptáček – Plastiky / výstava

06.04. 16:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

Beskydy 8x jinak / výstava

19.04. 9:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

AMBRA - Trade, s.r.o.
Frýdek-Místek
od 6 700 Kč do 7 000 Kč

Detail

Hotel Rudolf s.r.o.
Karviná
od 88 Kč

Detail

JASPA s.r.o.
Opava
od 17 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu