Reklama

Krajský úřad pomůže majitelům lesů proti kůrovci

V Moravskoslezském kraji byl kvůli kůrovci vyhlášen kalamitní stav. Kromě nejrůznějších opatření se vedení kraje rozhodlo pomoci majitelům lesů i finančně. Peníze mohou žádat na úklid klestí nebo třeba na lapače hmyzu. Tato dotace doplňuje státní podporu.

Stáhnout video
Reklama

Moravskoslezský kraj patří mezi regiony silně zasažené kůrovcovou kalamitou. Proto už v létě zřídilo vedení kraje kalamitní štáb, který jednal s majiteli lesů, odborníky i úředníky, jak nejlépe pomoci a zastavit šíření tohoto škůdce. Ministerstvo zemědělství zdvojnásobilo dotace na obnovu lesů na miliardu 150 milionů korun. Dotace ale neobsáhne všechny potřebné práce v lese a tak přišel krajský úřad s doplňkovou dotací na drobnější údržbu. "Je to dotační titul pro menší vlastníky lesů. Zahrnuje úklid klestí, stromů, lapače kůrovce a oplocenky při vysazování sazenic," vysvětluje náměstkyně hejtmana kraje Jarmila Uvírová.

S kůrovcovou kalamitou bojuje například Město Albrechtice v Jeseníkách, které vlastní téměř 300 hektarů převážně smrkového lesa. "Myslím, že bychom o to mohli žádat, protože tyhle práce provádíme. Oplocenky a nové zalesňování. Dotaci bychom asi využili," říká místostarosta Města Albrechtice Libor Švec.

Zájemci o dotaci mohu žádosti podívat od 1. února do 28. června. Podrobně informace jsou na webových stránkách MS kraje.

ReklamaValaši na Těšínsku / výstava

28.03. 16:00 - 29.03. 18:00
Celý MS kraj, Výstavní síň, Jablunkov

Michal Ptáček – Plastiky / výstava

06.04. 16:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

Beskydy 8x jinak / výstava

19.04. 9:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Skrytá hrozba v autě

Více PR článků
Zavřít reklamu