Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Krajský úřad pomůže majitelům lesů proti kůrovci

V Moravskoslezském kraji byl kvůli kůrovci vyhlášen kalamitní stav. Kromě nejrůznějších opatření se vedení kraje rozhodlo pomoci majitelům lesů i finančně. Peníze mohou žádat na úklid klestí nebo třeba na lapače hmyzu. Tato dotace doplňuje státní podporu.

Moravskoslezský kraj patří mezi regiony silně zasažené kůrovcovou kalamitou. Proto už v létě zřídilo vedení kraje kalamitní štáb, který jednal s majiteli lesů, odborníky i úředníky, jak nejlépe pomoci a zastavit šíření tohoto škůdce. Ministerstvo zemědělství zdvojnásobilo dotace na obnovu lesů na miliardu 150 milionů korun. Dotace ale neobsáhne všechny potřebné práce v lese a tak přišel krajský úřad s doplňkovou dotací na drobnější údržbu. "Je to dotační titul pro menší vlastníky lesů. Zahrnuje úklid klestí, stromů, lapače kůrovce a oplocenky při vysazování sazenic," vysvětluje náměstkyně hejtmana kraje Jarmila Uvírová.

S kůrovcovou kalamitou bojuje například Město Albrechtice v Jeseníkách, které vlastní téměř 300 hektarů převážně smrkového lesa. "Myslím, že bychom o to mohli žádat, protože tyhle práce provádíme. Oplocenky a nové zalesňování. Dotaci bychom asi využili," říká místostarosta Města Albrechtice Libor Švec.

Zájemci o dotaci mohu žádosti podívat od 1. února do 28. června. Podrobně informace jsou na webových stránkách MS kraje.
SHF: Velkolepá komorní hra

Zítra
Celý MS kraj, Zámek, kaple Nalezení sv. Kříže, Nová Horka u Studénky

Bylinky pro děti / přednáška Milady Gilgové

29.09. 17:00
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

PLNOU PAROU VPŘED! – 130 let železniční trati Studénka - Bílovec

03.10. 10:00
Celý MS kraj, prostranství mezi Domem dětí a mládeže Bílovec a ZŠ Komenského, Bílovec

LUCHYNSKIE s.r.o. Hořovice

od 14 600 Kč/měsíc

Detail

Rožnovské pivní lázně s.r.o.

od 20 000 Kč/měsíc

Detail

WILLI plast s.r.o.

od 25 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků