Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Turisté musejí být opatrní, hory jsou pod sněhem

V noci na pátek musela horská služba zasahovat v Jeseníkách, kde se ztratil mladý muž na hřebenové tůře a podobný případ se odehrál před vánocemi i v Beskydech. Oba naštěstí dopadly dobře a pohřešovaní byli včas nalezeni. Přesto ale horská služba důrazně varuje před podceňováním nebezpečí, které v horách hrozí.

Horská služba pátrala nedávno na Lysé hoře po dvou mladících, kteří zabloudili. Nalezeni byli kolem půlnoci a kvůli podchlazení a omrzlinám strávili několik dní v nemocnici. Podobnou akci v noci na pátek absolvovala i horská služba v Jeseníkách, kde si mladý muž vyšel na hřebenovou tůru a protože se mu přítelkyně nemohla dovolat, zburcovala záchranáře. I on byl po náročné akci nalezen v pořádku. Je proto na místě zopakovat si některé zásady bezpečného chování v horách. "Doporučujeme, aby se turisté pohybovali v minimálním počtu tří osob. To je zásada číslo jedna. Další zásadou je, mít sebou funkční, plně nabitý telefon," radí náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica.

Velmi podstatné je také vhodné oblečení a samozřejmě vyšší obuv určená do hor. S tím vám poradí ve specializovaných obchodech. Většina turistů si je ale naštěstí rizik vědoma. "V báglu mám vždycky ještě nějaké tričko navíc, kdybych se potřeboval přiobléct." řekl nám jeden z turistů a jeho kamarád ho doplnil: "Vždycky máme u sebe ještě power banku, kdybychom potřebovali dobít mobil nebo navigaci. Máme sebou i sladké tyčinky a vodu."

Zásady bezpečného chování v horách platí v zimě i v létě. V zimě je ale kvůli sněhu nebezpečí větší a i pomoc se v případě problémů dostane například ke zraněnému člověku později. Tak na to myslete. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy