Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči bojují za lepší ochranu dřevěných kostelů v kraji

Všichni mají jistě v živé paměti požár dřevěného kostela v Gutech na Třinecku s fatálními následky pro tuto památku. Objekt téměř celý lehl popelem. Jedním z důvodů bylo i nedostatečné protipožární zabezpečení této stavby. Většina podobných staveb je na tom stejně špatně. Proto se hasiči z našeho kraje snaží o zlepšení situace.

V roce 2002 shořel v Ostravě - Hrabové kostelík sv. Kateřiny ze 16 století. Už tehdy hasiči zdůrazňovali, že se o požáru dozvěděli pozdě a že by podobné stavby měly být lépe zabezpečeny. Jenže se nic nestalo a v roce 2017 vyhořel další kostel tentokrát v Gutech. Hasiči opět upozorňovali na špatné protipožární zabezpečení. Tentokrát je ale politici vyslyšeli. "V tuto chvíli se situace jeví positivně. Na návrh by měl být zpracován dotační titul na instalaci elektrické požární signalizace v těchto stavbách a lze jen doufat, že nezůstane u slibů," uvádí ředitel HZS MS kraje Vladimír Vlček.

V našem kraji je necelých 15 dřevěných kostelů. Z nich 11 patří do skupiny vysoce rizikových staveb. Pokud by v nich začalo hořet, je velmi pravděpodobné, že by dopadly podobně jako kostel v Gutech a Hrabové. "Sledovali jsme provoz, jaké činnosti se v něm provádějí, jak vypadá okolí, z jakých konstrukčních prvků je i v jakém stavu je el. instalace," říká šéf preventistů HZS MS kraje Miloš Střelka.

Hasiči jednali i s majiteli kostelů. Církev al prý na důsledné zabezpečení nemá peníze. Jeden kostel by vyšel na asi 300 tisíc korun. Vše tedy bude nyní záležet na tom, jak rychle a zda vůbec připraví ministerstvo kultury dotační program.

Nahlásit chybu


K tématu
MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

LEFOX, s.r.o. - pracoviště Horní Benešov
Horní Benešov
od 8 650 do 12 000 Kč/měsíc

Detail

Active Colour s.r.o. - OSTRAVA
Ostrava
od 103 Kč/hod.

Detail