Reklama

Území po skládce kalů ve Vratimově není kontaminované

Následující zprávou jistě potěšíme obyvatele Vratimova. Odborníci už dokončili expertízu vzorků odebraných na místě, kde mnoho let ležely kaly, vytěžené v Ostravě v lagunách chemičky Ostramo. Podloží je v pořádku a společnost, která území vlastní, tak může beze strachu lokalitu využívat.

Stáhnout video
Reklama

Ještě v srpnu minlulého roku leželo v areálu společnosti Datafish ve Vratimově 7400 tun nebezpečného odpadu. Šlo o zavápněnou směs kalů po bývalé chemičce Ostramo, která byla původně ve Vratimově jen na pár dní před odvozem k likvidaci ve spalovně. Nakonec z toho bylo téměř 10 let. V listopadu byl odpad odvezen k likvidaci do spaloven v Ostravě a Vřesové. "To hlavní zařízení, tlaková plynárna Vřesová, provádí spoluspalování odpadu, kdy tento odpad přidává ke svému primárnímu palivu. Jeho zplynováním vyrábí tzv. energoplyn z něhož se vyrábí energie," vysvětluje zástupce společnosti SUEZ, která odpad likviduje Lubomír Jati.

Po likvidaci odpadu bylo ještě nutné zjistit, zda v podloží nezůstaly nebezpečné látky. Odebráno bylo celkem 8 vzorků. Z výsledků vyplývá, že vše je v pořádku. "Odběry dopadly dobře. Ministerstvo ŽP a Česká inspekce životního prostředí včetně supervize odsouhlasili, že půda není kontaminovaná a není třeba další sanace," potvrzuje náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová. 

Krajský úřad tak už mohl předat plochu společnosti Datafish, která je majitelem. Další sanace není nutná a tak ji firma může využít k libovolnému účelu. Prozatím zřejmě bude sloužit jako parkoviště. 

ReklamaValaši na Těšínsku / výstava

28.03. 16:00 - 29.03. 18:00
Celý MS kraj, Výstavní síň, Jablunkov

Michal Ptáček – Plastiky / výstava

06.04. 16:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

Beskydy 8x jinak / výstava

19.04. 9:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

Hanwha Advanced Materials Europe, s.r.o.
Frýdek-Místek
od 90 000 Kč do 120 000 Kč

Detail

OKIN BPS, a.s.
Ostrava-město
od 20 000 Kč

Detail

Antonín Goryl
Karviná
od 15 000 Kč do 18 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu