Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Podnikatel Zátorský se podle soudu podvodu nedopustil

Za vytunelování družstevní záložny Unibon její spolumajitel Daneš Zátorský nemůže. Ve čtvrtek o tom rozhodl krajský soud v Ostravě. Z žaloby vyplývá, že Zátorský udělal z Unibonu jakousi kasičku pro své další podnikání. Úvěry ale nevracel. Podle soudkyně se nepodařilo prokázat, že by peníze jeho firmy nevracely úmyslně.

Daneš Zátorským ještě před pár lety patřil k nejvlivnějším a nejbohatším podnikatelům našeho kraje. Vlastnil řadu firem. Například VOKD, opravnu letadel Job Air, stavební firmu Geofin nebo Slezský kámen. Podíl měl také v družstevní záložně Unibon a právě tato kampelička měla podle žaloby sloužit ostatním jeho firmám jako jakási kasička. “Daneš Zátorský v rámci své pozice v UNIBONU, s vědomím, že finanční částky z úvěrů poskytnutých společnostem, ve kterých má majetkový podíl nebo je vlastní zcela, nemusí být, respektive nebudou vráceny a současně nebudou efektivně vymáhány, úmyslně předstíral nepravdivé skutečnosti vztahující se k životaschopnosti jednotlivých projektů,” uvedla v žalobě státní zástupkyně Brigita Bilíková.

V žalobě jde o 10 úvěrů v hodnotě 120 milionů korun pro 6 firem. Podle žalobkyně je to ale pouze zlomek celkové škody. Zátorský i jeho společníci od počátku žalobu odmítali. “Nic z toho, co je mi kladeno za vinu, jsem nespáchal," řekl před začátkem hlavního líčení Daneš Zátorský a za pravdu mu nakonec po ročním maratonu soudních líčení dal i senát krajského soudu. "Zprošťují se obžaloby státní zástupkyně krajského státní zastupitelství v Ostravě," vynesla verdikt soudkyně.  

Soudkyně vysvětlila, že se nepodařilo prokázat, že by Zátorského firmy neměly v úmyslu úvěry řádně splácet. Ani svědci prý nepotvrdili, že by jako člen úvěrové komise v Unibonu ovlivňoval poskytování úvěrů.  

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy