Senioři, pozor na fintu zlodějů s vypnutým proudem

Nyní by měli zpozornět především senioři. Právě na ně se totiž velmi často zaměřují bytoví zloději a používají při tom nejrůznější finty. Jedna z posledních je vypnutí proudu v domě. Zloděj se vydává za opraváře, vloudí se do bytu, kde pak krade. V polovině ledna se takový případ stal v Ostravě. Obětí se stala 95letá seniorka, která přišla o zlaté šperky.

Asi každý už slyšel o některých fintách podvodníků, kteří okrádají seniory o peníze a cennosti. V poslední době je to například falešný vnuk v nesnázích, který posílá za babičkou pro peníze kamaráda. Ne tak známá je finta s poruchou proudu, kterou využil zloděj v Ostravě Mariánských Horách. Vypnul v suterénu pojistky a zaklepal na 95letou ženu. "Řekl, že by to opravil, ale potřebuje šroubovák. Tak jsem mu řekla, že nářadí mám v předsíni ve skříni. Já to ale neunesu, protože je to nahoře," popisuje okradená seniorka.

Když šroubovák vrátil, chodil po bytě a nenápadně ho prohledával. Nakonec ženě ukradl šperky za 15 tisíc korun. "Měla jsem v obýváku takovou kazetku se šperky. No neukradl mi to? Přitom jsem to věděla a tady mám dokonce tlačítko, které jsem měla na krku. Nevzpomněla jsem si ale,"  dodává ještě důchodkyně.

Jedinou pomocí v těchto případech je dobrá prevence. Proto například krajské ředitelství policie vydalo knihu pro seniory, kde před zloději varuje. "Vnímáme efektivní dopad informování veřejnosti. V loňském roce jsme zaznamenali menší počet dokonaných trestných činů páchaných na seniorech," říká mluvčí policie Gabriela Pokorná.

Senioři by v žádném případě neměli pouštět do bytu nikoho cizího a případné telefonáty s členy rodiny ověřovat zpětným voláním. V případě problémů okamžitě volat policejní linku 158. 
Otazník jménem Jan Masaryk / přednáška Pavla Carbola

Dnes 17:00 - 19:58
Celý MS kraj, Knihovna, Baška

II. Bílovecký swap / výměnný bazar s oblečením

26.10. 9:00 - 23.10. 19:58
Celý MS kraj, Knihovna, Bílovec

Strašidelný průvod se světýlky

08.11. 17:00 - 23.10. 19:58
Celý MS kraj, Kulturní dům, Baška

Martin Kolek s.r.o.
Karviná
od 16 280 Kč do 35 000 Kč

Detail

ELANDOMY s.r.o.
Karviná
od 13 500 Kč

Detail

Vězeňská služba České republiky
Opava
od 26 100 Kč do 38 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu