Ostrava chce dohlížet na likvidaci kalů bývalé chemičky

Vedení Ostravského magistrátu marně usilovalo o dodržení původního termínu odvozu kalů z bývalé chemičky Ostramo. Proto alespoň iniciovalo podpis memoranda se státním podnikem Diamo a firmou AVE CZ odpadové hospodářství, aby posílilo svůj vliv v dalším procesu likvidace nebezpečného odpadu.

Reklama

Podle původní dohody mezi ministerstvem financí a vítězem tendru na likvidaci kalů z bývalé chemičky Ostramo společností AVE CZ, měl být tento nebezpečný odpad odvezen do konce roku.  Jenže firma to nestihla, protože se ji nepodařilo zajistit místo, kde by kaly převezla. Požádala tedy, aby mohly zůstat v Ostravě další dva roky. Město bylo proti jenže krajský úřad, ministerstva financí i životního prostředí souhlasila a tak kaly zůstanou. Ostrava si ale vynutila podpis memoranda. "Vyjednali jsme s Diamem a s AVE CZ memorandum, jehož účelem je posílení kontrolní funkce města v celém tom dalším procesu vymísťování kalů," vysvětluje Tomáš Macura.

Důležitá je také kompenzace 15 milionů korun. 13 milionů zaplatí Ostravě Diamo a 2 miliony firma AVE. Ta peníze vloží do Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší. Ostrava che mít vliv na dodržování termínů, protože na odvoz kalů navazují další práce. "Máme obavy, aby prodlužování vymísťování kalů nenarušilo další sanaci a to sanaci zemin. Musí probíhat speciální vrty, úprava těsnící stěny,"  doplňuje náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová. 

Primátor Tomáš Macura také napsal dopis předsedovi vlády Andreji Babišovi a požádal o úpravu směrnice pro řešení ekologických zátěží. V současné době totiž nemají města a obce, na jejichž území se zátěž nachází, téměř žádné pravomoce. 
Valaši na Těšínsku / výstava

28.03. 16:00 - 29.03. 18:00
Celý MS kraj, Výstavní síň, Jablunkov

Obléhání nedobytné pevnosti / bitva o hrad Hukvaldy

20.07. 13:00 - 21.07. 14:00
Celý MS kraj, Hrad Hukvaldy

Baškohrátky / závod netradičních plavidel

17.08. 10:00 - 21.07. 16:45
Celý MS kraj, Areál přehrady Baška

PTS Josef Solnař, s.r.o.
Ostrava-město
od 25 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

HOTJET CZ s.r.o.
Opava
od 25 000 Kč do 40 000 Kč

Detail

Stavby COMPLET s.r.o.
Ostrava-město
od 18 000 Kč

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu