Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Likvidace hořící heřmanické haldy se komplikuje

Jak už z našeho zpravodajství víte, v loňském roce začaly práce na likvidaci nebezpečné heřmanické haldy prostřednictvím unikátní separační linky. Bohužel se ale ukázalo, že její provoz je nerentabilní a bude potřeba pomoc státu. Likvidaci starých důlních zátěží má na starosti státní podnik Diamo. Ministryně průmyslu v Ostravě oznámila, že je připravena situaci řešit.

Heřmanický odval patří k největším ekologickým zátěžím v MS kraji. Jedná se o obrovskou haldu hlušiny, která vznikla těžbou uhlí v 19. a 20. století. Dvacet let už ale uvnitř hoří a značně tím trápí obyvatele v okolí. V loňském roce přišli odborníci s unikátním řešením - separační linkou. "Separujeme uhlí od kamene, všechny frakce odvodňujeme, samozřejmě je celý okruh uzavřený. Produktem je prané uhlí určené především pro energetické účely a stavební kamenivo v různých frakcích," vysvětlil Roman Orlík, obchodně technický ředitel, Ostravská těžební, a. s.

Jenže po několika měsících provozu se ukázalo, že provoz je nerentabilní. Surovin, které se po separaci měly prodávat je méně a zájem o ně je malý. Firma, která linku provozuje, už není dále schopna bez pomoci státu sanaci odvalu dotovat. Řešením by bylo převzetí provozu státním podnikem Diamo, který má likvidaci důlních škod na starosti. "Možnosti řešení jsou nasnadě. Buď vybudujeme podobné zařízení, jako má Ostravská těžební a nebo převzít za nějakých podmínek zařízení Ostravské těžební, ale zatím to není na stole," uvedla na návštěvě Ostravy ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

Odval obsahuje asi 30 milionů tun hlušiny a separační linka dokáže denně zpracovat přibližně 4 tisíce tun. Jejím odstavením by se práce na likvidaci ekologické zátěže téměř zastavily. 
The Backwards: World Beatles Show / koncert

07.05. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

SOLID HOME s.r.o.provozovna PAC Hořovice

od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Podnik pro výrobu vajec v Kosičkách, s.r.o.

od 25 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

AMETYST MOON s.r.o. - Lesní společnost Vltava - polesí Sedlčany

od 17 100 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků