Každý občan Moravskoslezského kraje vyprodukuje ročně tunu komunálního odpadu, který skončí na skládkách. Hromady odpadků se tedy každá rok zvýší o 300 tisíc tun, což bude od roku 2024 zakázáno. Obce tak musejí vymyslet, co dál. Krajský úřad proto nechal vypracovat studii, která zahrnuje celý komplex variant. Od snížení produkce a třídění až po jeho spalování. "V odpadové studii jsou variantní řešení. Bude záležet na obcích a městech, jak se s tím budou potýkat," říká náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová.
V kraji v tuto chvíli není žádná spalovna komunálního odpadu. Pouze v Ostravě funguje spalovna nebezpečného odpadu SUEZ, která nyní žádá povolení o rozšíření linky z 25 tisíc tun spáleného odpadu na 45 tisíc tun. Ostrava i Mariánské Hory jsou proti a vedení kraje požaduje splnění určitých podmínek. "Nesmí dojít k dalšímu navýšení znečištění ovzduší a druhou podmínkou je, abychom spalovali pouze náš vlastní odpad," vysvětluje hejtman MS kraje Ivo Vondrák a vedoucí odpadového hospodářství Michal Rasocha ho doplňuje: "Určitě se pro zpracování nějakého konkrétního druhu nebezpečného odpadu najde i jiná alternativa, ale asi bychom si s tím neuměli poradit v rámci našeho kraje a u některých odpadů ani v rámci ČR."
Náš kraj podporuje inovace a nejmodernějším způsobem likvidace odpadů jsou plazmové technologie. Zatím je ale podobných zařízení po světě jen několik a neexistují žádné reference, jak se osvědčila.