Reklama

Hasiči musejí být připraveni na zásahy v tunelech

Dopravní nehody v silničních tunelech mohou být velmi nebezpečné a likvidace následků komplikovaná. Zejména pokud začne hořet. Proto se na ně hasiči musejí dobře připravit. V Moravskoslezském kraji jde zejména o Klimkovický tunel, který je dlouhý přes kilometr. V těchto dnech se v Ostravě hasiči účastní speciálního kurzu.

Reklama

Možná si ještě vzpomínáte na rok 1999, kdy v silničním tunelu pod Mont Blancem ve Francii začal hořet kamion. Následovalo hotové ohnivé peklo, ve kterém celkem zahynulo 39 lidí. V naší zemi tak dlouhé tunely nemáme a právě proto k nám přijeli odborníci z jiných zemí, aby hasiče na podobné situace připravili. "Cílem projektu je představit poslední trendy v tunelové infrastruktuře z hlediska prevence zásahu na mimořádné události. Hlavně požáry," vysvětluje Jiří Němčík z HZS MS kraje.

V MS kraji je Klimkovický tunel dlouhý jeden kilometr a pak také železniční tunel v Jablunkově, který měří přibližně 600 metrů. V obou těchto tunelech musejí být hasiči připraveni zasáhnout. “Hašení v tunelech je v reálu podobné, běžné práce hasičů. Tunel je vlastně jako položená budova, takže jsou v něm jiné podmínky. My se právě na ty odlišnosti zaměřujeme,” uvádí lektor Han Admiraal z Nizozemska.

Během dvou týdnu bude vyškoleno 60 hasičů z celého kraje. V první fázi teoreticky. "Po prvních dvou dnech kurzu jsme zjistili, že námi nastavená a používaná metodika není úplně ideální. Očekáváme, že se zdokonalíme," říká jeden z účastníků kurzu a další ho doplňuje: "Máme unikátní možnost srovnat taktiku, tak jak ji máme nastavenu u nás v kraji s jinými zeměmi."

Na tento kurz naváže na konci června praktický výcvik, který se uskuteční ve Švýcarsku, kde záchranáři disponují cvičnými tunely.
Valaši na Těšínsku / výstava

28.03. 16:00 - 29.03. 18:00
Celý MS kraj, Výstavní síň, Jablunkov

Obléhání nedobytné pevnosti / bitva o hrad Hukvaldy

20.07. 13:00 - 21.07. 14:00
Celý MS kraj, Hrad Hukvaldy

Baškohrátky / závod netradičních plavidel

17.08. 10:00 - 18.07. 15:36
Celý MS kraj, Areál přehrady Baška

FERRIT s. r. o.
Frýdek-Místek
od 115 Kč

Detail

Rodina Koláčkova s.r.o.
Bruntál
od 15 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Základní škola Havířov - Šumbark Moravská 29/497 okres Karviná, příspěvková organizace
Karviná
od 19 850 Kč do 28 750 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu