Hasiči musejí být připraveni na zásahy v tunelech

Dopravní nehody v silničních tunelech mohou být velmi nebezpečné a likvidace následků komplikovaná. Zejména pokud začne hořet. Proto se na ně hasiči musejí dobře připravit. V Moravskoslezském kraji jde zejména o Klimkovický tunel, který je dlouhý přes kilometr. V těchto dnech se v Ostravě hasiči účastní speciálního kurzu.

Možná si ještě vzpomínáte na rok 1999, kdy v silničním tunelu pod Mont Blancem ve Francii začal hořet kamion. Následovalo hotové ohnivé peklo, ve kterém celkem zahynulo 39 lidí. V naší zemi tak dlouhé tunely nemáme a právě proto k nám přijeli odborníci z jiných zemí, aby hasiče na podobné situace připravili. "Cílem projektu je představit poslední trendy v tunelové infrastruktuře z hlediska prevence zásahu na mimořádné události. Hlavně požáry," vysvětluje Jiří Němčík z HZS MS kraje.

V MS kraji je Klimkovický tunel dlouhý jeden kilometr a pak také železniční tunel v Jablunkově, který měří přibližně 600 metrů. V obou těchto tunelech musejí být hasiči připraveni zasáhnout. “Hašení v tunelech je v reálu podobné, běžné práce hasičů. Tunel je vlastně jako položená budova, takže jsou v něm jiné podmínky. My se právě na ty odlišnosti zaměřujeme,” uvádí lektor Han Admiraal z Nizozemska.

Během dvou týdnu bude vyškoleno 60 hasičů z celého kraje. V první fázi teoreticky. "Po prvních dvou dnech kurzu jsme zjistili, že námi nastavená a používaná metodika není úplně ideální. Očekáváme, že se zdokonalíme," říká jeden z účastníků kurzu a další ho doplňuje: "Máme unikátní možnost srovnat taktiku, tak jak ji máme nastavenu u nás v kraji s jinými zeměmi."

Na tento kurz naváže na konci června praktický výcvik, který se uskuteční ve Švýcarsku, kde záchranáři disponují cvičnými tunely.
Otazník jménem Jan Masaryk / přednáška Pavla Carbola

Dnes 17:00 - 20:45
Celý MS kraj, Knihovna, Baška

II. Bílovecký swap / výměnný bazar s oblečením

26.10. 9:00 - 23.10. 20:45
Celý MS kraj, Knihovna, Bílovec

Strašidelný průvod se světýlky

08.11. 17:00 - 23.10. 20:45
Celý MS kraj, Kulturní dům, Baška

Martin Kolek s.r.o.
Karviná
od 16 280 Kč do 35 000 Kč

Detail

ELANDOMY s.r.o.
Karviná
od 13 500 Kč

Detail

Vězeňská služba České republiky
Opava
od 26 100 Kč do 38 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu