Policejní preventisté už působí v našem kraji pět let

Nedílnou součástí práce policie je v dnešní době i prevence. Nejlepší - a někdy i jedinou - ochranou proti některým trestným činům je totiž dobrá informovanost. Platí to například u podvodů na seniorech, které se v poslední době už pachatelům tolik nedaří. Je to i díky policejním preventistům, kteří v Moravskoslezském kraji působí už 5 let.

V loňském roce vyšetřovali kriminalisté v MS kraji celkem 25 případů tzv. falešných vnuků, kdy se podvodníci pokusili okrást seniory. Podařilo se jim to pouze ve třech případech a i tak škoda přesáhla půl milionu korun. Velkou zásluhu na tom, že senioři peníze nakonec nevydali, má preventivní práce policie. Už 5 let působí na všech obvodních odděleních v kraji preventisté. "Obecná témata, třeba pro děti mateřských nebo základních škol, zajišťují právě preventisté obvodních oddělení. Ta speciální témata, kyberkriminalita, apod. zajišťují policisté oddělení tisku a prevence," vysvětluje vedoucí oddělení tisku a prevence PČR MS kraje Gabriela Pokorná.

Náš kraj je v tomto ohledu ojedinělý v celé zemi. Okrsků je v kraji celkem 48 a stejný je tedy i počet policistů, kteří kromě své běžné práce pomáhají i s prevencí. Výhodou je, že se tito policisté znají s lidmi ze svého okrsku. Například ve Vratimově působí Věra Hulová. "Od první do čtvrté třídy se hodně jede BESIP a také cesty ze školy a do školy, o tom jak se chovat, jaké nebezpečí dětem hrozí. Druhý stupeň je zaměřen na rizika nových technologií nebo drogy," popisuje svou práci policistka Věra Hulová a náměstek krajského ředitele policie Radím Daněk práci preventistů chválí: "Jsme velmi spokojeni a chceme jim vytvářet další příznivé podmínky." 

Důležitá jsou i pravidelná setkání těchto specialistů na prevenci. Odborníci je na nich seznamují s novými trendy v kriminalistice a oni pak mohou lépe reagovat při setkáních s občany. 
Listopad v souvislostech / přednáška

Dnes 17:00 - 13:09
Celý MS kraj, Obecní úřad, Baška

Den Poezie na téma Otevřete oči!

Zítra 16:00 - 13.11. 13:09
Celý MS kraj, Knihovna, Baška

POPELKA - Vánoční turné 2019 / muzikál na ledě

23.11. 14:00 - 13.11. 13:09
Celý MS kraj, Ostravar Aréna, Ostrava

Ledax Ostrava o.p.s.
Ostrava-město
od 30 000 Kč

Detail

HFG FINANCE s.r.o.
Karviná
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Obaly Adamec a.s.
Karviná
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků